Не се е случило нищо драматично около Националната детска болница, за да сме отново по медиите, а се е случило нещо, което е в реда на нещата. Това каза пред БНТ председателят на Българската педиатрична асоциация и член на Обществения съвет за изграждане на детската болница проф. Иван Литвиненко по повод информацията, че построяването и оборудването на детската болница ще струва близо 1 млрд. лв.
„След като е изготвен докладът от Европейската инвестиционна банка, възложила след конкурс задание, за да се направи проучване за необходимост, обем, капацитет, функционалност на тази болница, след като този проект се движи от дълго време и беше в процес на непрекъснато обсъждане, стигнахме до финалната права. Тази компания е направила сравнително проучване на последните педиатрични болници от такъв мащаб, които са строени в Европа, за да може да ориентира каква би била прогнозната цена. Изобщо не се говори за точна цена, но е логично министърът на здравеопазването да подаде тази информация към Министерството на финансите“, каза проф. Литвиненко.
По думите му са дадени 100 милиона при учредяването на компанията за изграждане на такава болница, свързани с организацията, контрола по изграждането и пускането в експлоатация на обекта и така нататък.
„ЕИБ не може да направи проучване в България, защото от 50 години у нас не е построена нито една държавна болница и няма база за сравнение. В доклада им е записано, че цената може да варира +- 30% и е естествено, че можем да очакваме у нас да намалее. Сумата е подадена от външна институция, която няма нищо общо с нас и не е ясно дали занапред ще има допирна точка с тази болница. Не сме казали, че ще вземем заем от ЕИБ, въпреки че банката, поемайки ангажимента по този доклад бяха казали, че ще могат да дадат заем на държавата при преференциални условия“, каза проф. Литвиненко.
Той допълни, че все още няма отговор на въпроса как ще се напълни тази болница със съдържание. „Все още търсим отговор колко от наличните педиатрични структури в страната ще се преместят в новата болница. Не е възможно това да стане с административни методи. По-скоро ние трябва да създадем идеалните условия за работа на тези хора, за да ги привлечем. Да знаят, че там ще бъдат в по-добра среда, в по-добра свързаност с останалите колеги и че ще получават достатъчно пари, т.е. повече, отколкото ако останат в старата си структура. Другият въпрос е дали има достатъчно подготвени кадри. Ние се стараем. Например в нашата болница броят на специализантите по педиатрите и субспециалностите скочи драстично и вече надхвърли 50“, заяви проф. Иван Литвиненко.
По думите му единственият начин да се увеличат парите за медиците е чрез увеличаване на здравните вноски.
НЕ, няма НИКАКВИ КАДРИ бе. Какво се правите на улави да обсъждате дали били подготвени. Топва е типично политическа манипулация. Ако ги прави лекар то е ясно колко е зле с мисленето за да угажда на политическата класа.
Отговорът е, че НЯМА достатъчно подготвени кадри, няма и да има!! Докато не въведете европейско заплащане, така ще е!
Христина Христова е с хипоманийно поведение и по тази причина вероятно е и промискуитетна.
Появи се и нов здравен "екперт" - водещата Христина Христова!