С 14 гласа „за“ и 4 – „против“ депутатите от парламентарната здравна комисия приеха Законопроекта за ратифициране на изменения в Международните здравни правила от 2024 г. Заседанието на комисията се състоя в почивката на парламентарното заседание, а председателят проф. Костадин Ангелов помоли народните представители да запазят изказванията си за гласуването в зала, поради ограниченото време.
Измененията на Международните здравни правила (2005) бяха инициирани от СЗО в началото на 2022 г. с цел адаптирането им съобразно научените уроци от COVID-19 пандемията.
„Международните здравни правила целят превенция, подготовка, защита, контрол и осигуряване на отговор на общественото здраве при международно разпространение на болести по начини, които са съизмерими и ограничени в рамките на рисковете за общественото здраве и с които се избягва ненужно въздействие върху международния трафик и търговия, се посочва в мотивите към законопроекта. Към измененията се пристъпи вследствие на поуките от COVID-19 с цел „укрепване на глобалната готовност и капацитета за реагиране при извънредни ситуации в областта на общественото здраве“. Всяка държава, членка на СЗО, ще бъде обвързана от измененията, освен ако не уведоми Генералния директор на СЗО за отхвърляне или резерва в рамките на срока, предоставен от Генералния директор. Съгласно изменените правила този срок е 10 месеца, т.е. до 19 юли 2025 г. Измененията ще влязат в сила на 19 септември 2025 г.“, каза по време на заседанието здравният министър доц. Силви Кирилов.
Припомняме, че БЗС се обявиха срещу приемането на правилата със становище до здравната комисия. От съсловната организация препоръчаха на членовете на Комисията по здравеопазване да оценят много внимателно отражението на новите изменения в Международните здравни правила върху националния ни здравен суверенитет; правата и задълженията на лечебните заведения и здравните специалисти работещи в тях и механизмите за въвеждане на извънредни епидемични мерки без парламентарен или съдебен контрол.
„БЗС счита, че при ратификация следва да бъде изисквана или предложена формулировка на тълкувателна декларация, гарантираща ни, че прилагането на измененията няма да противоречи на Конституцията и законите на Република България и ангажимент за прозрачност по прилагане на МЗП чрез вътрешно законодателство и съдебен контрол при въвеждане на извънредни ограничителни мерки, засягащи медицинските практики. Подобни международноправни инструменти имат пряко отражение и върху денталната медицинска практика, вкл. по линия на задължителни указания, ограничения или изисквания в случай на бъдещи пандемични здравни кризи. В тази връзка препоръчваме при ратификация Народното събрание да възприеме подход, който да гарантира спазване на Конституцията на Република България (върховенство на закона и защита на основните права); правомощията на съсловните организации БЗС и БЛС, закрепени в Закона за съсловните организации на лекарите и лекарите по дентална медицина и възможността за национален надзор и участие на съсловните и професионални общности при изпълнение на поетите международни ангажименти“, се казва в становището на БЗС, подписано от председателя д-р Борислав Миланов.
На днешното заседание обаче нямаше направени изказвания от страна на съсловните организации.