Списъкът с лекарства без рецепта, продавани във вендинг-автомати, се прецизира, като броят им се намалява. Въвеждат се и определени ограничения – да се продава само най-ниската дозировка в най-малката възможна опаковка.
Това припомни председателят на Българския фармацевтичен съюз (БФС) Димитър Маринов по отношение на нормативните промени в тази насока, които бяха направени след случаи на опасни предизвикателства в социалните мрежи, довели деца до болнично лечение.
Пред Bulgaria ON AIR Маринов посочи, че промените се правят с цел да не може човек неволно да си причини нещо, което не желае. „Има и ново изискване за поставяне на автоматите – специален надпис, който да казва, че тези лекарства трябва все пак да се приемат след консултация от лекар или фармацевт“, каза още той.
Димитър Маринов припомни и в каква посока са корекциите на списъка с медикаменти без рецепта: „От списъка отпаднаха комбинирани лекарствени продукти в твърди дозирани форми, там са само монопродукти, точно с такава цел – да не би някой случайно да вземе един продукт, и още един продукт, а вътре всъщност понеже са комбинирани продукти, пациентът да търси основния, комбинирайки два продукта, които сами по себе си вътре имат допълнителни съставки и да се получи такова предозиране. Така че по мое лично мнение, всичко, което е необходимо и безопасно – пациентът ползва без на момента да се е консултирал с лекар или фармацевт – е налично“.
Председателят на БФС припомни още, че автоматите за лекарства не могат да бъдат поставени където и да е. Те могат да се разполагат само на територията на аптека или дрогерия. „Не могат да бъдат пред аптеката, в страни от нея и т.н. В този смисъл те отговарят на всички изисквания, както се съхраняват лекарствата и в аптеката. И отговорността какво ще се сложи вътре е на ръководителя на аптеката“, коментира той.
Засягайки темата за липсата на аптеки в малките населени места, Маринов заяви, че според него за такива места оптимално е да има подходящ транспорт, за да може пациентът да отиде до областен център, където има повече аптеки, да се консултира с лекар и да има избор на аптека и фармацевт.
Общо за страната обаче броят на фармацевтите у нас е голям, стана ясно от думите му. „Имаме достатъчно магистър-фармацевти, водеща страна в света сме по брой магистър-фармацевти на глава от населението, но сме и водещи по брой аптеки. У нас има безконтролно откриване на аптеки, основно около големите болници в големите градове. Сега с методиката все пак има някакъв стимул колеги да отиват и да отварят аптеки в по-непривлекателни места. Имаме пет факултета, напът е шести. Ние сме единственото медицинско съсловие, което не просто не намалява и застарява, а напротив – ставаме повече и все по-млади“, каза още Димитър Маринов.
Че това добре ли е, бе Маринов!
Да бе, евтини...
и все по-евтини и безполезни