Понеделник, 27 Март 2023
31
авг
1
 

От печата: Инвитро клиники, смъртността при родилките и ТЕЛК

Петък, 31 Август 2018 | 09:48:06
1

„26 са клиниките за инвитро, които имат договор с държавния Център за асистирана репродукция, сочат данните на ЦАР, цитирани от "Медиапул". През миналата година клиниките с договори бяха 32, но броят им е намалял заради променит

„26 са клиниките за инвитро, които имат договор с държавния Център за асистирана репродукция, сочат данните на ЦАР, цитирани от "Медиапул". През миналата година клиниките с договори бяха 32, но броят им е намалял заради промените в правилника на фонда, които целяха да се осигури повече прозрачност и ефективно изразходване на средства“, пише „Сега“.

Вестникът съобщава, че за договор с ЦАР вече лечебните заведения трябва да имат успеваемост от 20% бременности при процедурите, финансирани от центъра, и 15% раждания в последните 3 години, а досега клиниките е можело да избират кой от двата показателя да покрият, а сега вече и двата са задължителни.

„От тази година центърът е длъжен да публикува на сайта си и успеваемостта на инвитро процедурите, които финансира. Тя варира между 6.5 и 36%, като най-висок е процентът при водещите клиники, сочат данните“, пише още „Сега“.

Пред „Монитор“ зам.-директорът на АГ болница "Св. София" д-р Валентина Григорова е категорична, че не съществува такова нещо като насилие върху родилките у нас. „Не могат лекар и акушерка да скачат, помислете само колко по-високо лежи родилката от тях. Говорят още, че родилките са връзвани“, казва тя по повод твърденията, че акушерки са скачали върху корема на родилка. „. Няма как да насилваш и вербално една родилка, просто я подканяш да напъва, обясняваш й, че трябва да е активна в раждането, за да бъде подпомогната самата тя в този момент. Така и тя знае, че не е сама, а професионалисти са до нея и й помагат. Но да се говори за вербално насилие е недопустимо. Действително последният момент от раждането - изгонването на плода, е най-тежкият, в който родилката е изтощена, но тогава й даваме кураж да продължи още малко и ще види детето си. Какво насилие е това?! Но има адвокати, които настройват пациентите. Това не е коректно!“, допълва още д-р Григорова.

По думите й българките вече са се убедили, че раждането в домашни условия е сложно и рисково. „Карат ни жени, при които раждането е започнало у дома, но не умишлено, а инцидентно. На мен и златно яйце на Фаберже да ми дават, няма да отида да водя раждане в домашни условия“, казва д-р Григорова.

Вестник „Сега“ съобщава за жалбите, подадени срещу новата наредба за медицинската експертиза и цитира зам.-министърът на здравеопазването Светлана Йорданова, че недоволните от новия ред за ТЕЛК са подведени от недобронамерени хора.

„Хората с тежки заболявания няма да пострадат по никакъв начин от новия ред за определяне на степента на намалена работоспособност, създаден с наредбата за медицинската експертиза, а това, че пациентите се жалват, се дължи на недобронамерени хора, които ги подвеждат“, казва тя.

"Хората с тежки заболявания няма да пострадат по никакъв начин. По новата методика всяко едно заболяване ще бъде с посочени проценти, така че човекът с увреждане ясно ще знае кое от заболяването му носи най-голям функционален дефицит", смята обаче Светлана Йорданова. Според нея промяната е направена така, че хората, които наистина имат нужда от подкрепа от държавата, да бъдат максимално осигурени. "За да може един човек със средна степен на увреждане да бъде сигурен, че той ще попадне в определена група, тези проценти са заковани. Отсега нататък няма да зависи от лекарите в ТЕЛК какъв процент ще постановят. Това ще зависи единствено от медицинската документация. Голямата заблуда, в която са въведени хората с увреждания, е това, че се взима предвид само едно основно заболяване, а всички останали ще бъдат изключени. Това категорично не е така", поясни Йорданова.

Изданието дава пример с пациент с диабет, който обаче страда още от високо кръвно, има проблеми с бъбреците и исхемична болест на сърцето по новите правила получава процент само за диабета, а останалите заболявания не били взети предвид. Така човекът получава 40% инвалидност, при положение че досега тя била над 50% и помощта му сериозно пада.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
cv#9

Споделяйте ! 01.09.2018 15:24:31

http://blogomania.org/ide-li-vreme-razdelno-za-zdraveopazvaneto/


Всичко за коронавируса
Още новини
Екип на ВМА бе транспортиран спешно със
27.03.2023 12:36:08

Екип на ВМА бе транспортиран спешно със "Спартан" при донорска ситуация

Дежурен екипаж на самолета „Спартан“ от 16-та авиационна база „Враждебна“ ...

Доц. Ранков: Около 7 дни трябват на човек, за да се адаптира към новото часово време
27.03.2023 11:49:30

Доц. Ранков: Около 7 дни трябват на човек, за да се адаптира към новото часово време

„Нашият навик да ставаме по едно и също време е по-устойчив на навика ни да си лягаме по ед ...




Актуална тема
Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...

Нужна ли е промяна на търговския статут на болниците?
12.05.2021 15:14:28 Полина Тодорова

Нужна ли е промяна на търговския статут на болниците?

Със затихването на епидемията от COVID една друга ключова за здравния сектор тема отново бе поста ...