Отчетите на общинските и държавните лечебни заведения за третото тримесечие са тема на днешния брой на „Телеграф“. „В специализираните болници за рехабилитация има най-тежка криза за кадри. Това показват данните за финансовото състояние на държавните и общински лечебни заведения. Здравното министерство публикува отчета, който е валиден за периода до 30 септември. От всички включени в отчета 61 лечебни заведения, три са Специализираните болници по рехабилитация (СБР). Те се намират в Котел, Марикостиново и Балчик. СБР Тузлата в Балчик няма никакви задължения, като през третото тримесечие от там са преминали 1787 болни. В този период средномесечният брой на лекарите в болницата е бил 5, а на специалистите по здравни грижи 6. Това означава, че един медик е полагал грижи за 49 пациента месечно. Ситуацията в СБР Марикостиново и СБР Котел е още по-сериозна. Там средномесечният брой лекари е съответно 3 и 4. За сметка на това специалистите по здравни грижи са както следва 18 и 14. От доклада става ясно и какъв процент от приходите на болниците отива за заплати. Оказва се, че трите СБР отделят за персонал между 65 и 72%. Там обаче и приходите са значително по-малки в сравнение с големите лечебни заведения“, пише изданието.
„24 часа“ информира, че днес на протест срещу предложението никой да не плаща първия ден от болничните излизат от КТ "Подкрепа". „От Асоциацията на индустриалния капитал в България пък напускат временно тристранката, защото искат реформа на болничните. "АИКБ категорично не приема продължаването на мярката предприятията да заплащат първите три дни болнични. Чрез този вменен допълнителен ангажимент те биват облагани тройно - чрез осигуровките, които внасят, чрез обезщетения за първите три дни от временната нетрудоспособност, които изплащат, и чрез изплащането на допълнителни възнаграждения за заместващи работници", е позицията на бизнеса. От 11 ч синдикатите ще тръгнат от Министерския съвет под надслов "Болните работници не са престъпници". Въпреки оттеглянето на идеята първият ден да не се плаща от никого, синдикатът не отмени митинга си. Те настояват работодателите да поемат поне първите 5 дни от болничните, както и да ппащат 100% от трудовото възнаграждение през този период. Сега работодателите плащат 70% през първите 3 дни, като от тях се удържат осигуровки и данъци. Протестното шествие днес обаче няма да е само заради болничните. Синдикатите ще скандират и други свои стари искания - да не се облагат най-бедните работещи, ставката за нощия труд от мизерните 25 стотинки на час да бъде сериозно повишена, да се ограничи и контролира полагането на извънреден труд. Двата синдиката готвеха заедно протеста, но КНСБ няма да участва днес. Остава обаче в стачна готовност. И двата синдиката искат среща с премиера и заседание на тристранката, където да се обсъдят предложенията им“, уточнява всекидневникът.
Японска корпорация е конструирала портативно устройство, което разпознава 13 вида рак от капка кръв, съобщава „Дума“ като се позовава на ТАСС. „Новата технология може да замени болезнените биопсии. А точността на анализа достига 99%. В основа на диагностиката е откриването и измерването на концентрацията на малките некодиращи молекули РНК. Те се отделят в кръвта от раковите клетки. За провеждането на теста са нужни около 2 часа. Той е в състояние да открие такива онкологични заболявания като рак на гърдата, на стомаха, на черния дроб, на хранопровода, на пикочния мехур, на панкреаса, на червата и др. Устройството действа ефикасно и при най-ранни стадии на раковите заболявания“, пише медията.