„Пик на тежки спешни случаи сочат регистрите в „Пирогов”. Една от причините е идването на истинското лято чак през този месец и свързаното с това увеличаване на активността на хората при хубаво време”, четем днес в „24 часа”.
„Преминалите и лекуваните пациенти в университетската болница по спешна медицина този август са с около 10 процента повече в сравнение със същия период на миналата година, каза директорът на лечебното заведение проф. д-р Асен Балтов.
До краен предел са натоварени клиниките в травматологичния комплекс, неврохирургията, хирургичните клиники. Пълна е и клиниката по изгаряния, в която лекуват множество пациенти с тежки поражения от инциденти с газови бутилки, от врели течности и вода, натоварена е и реанимацията. Но в „Пирогов” почти винаги е така. Прави впечатление, че в клиниката по изгаряния има и много деца, което не е съвсем типично за сезона, обясни проф. Балтов”, допълва вестникът.
„В травматологиите с наи-тежки травми от катастрофи са мотористите. Сложните комбинирани увреждания при тях често изискват лекари от няколко специалности да участват в усилията за спасяването им”, пише още изданието и продължава: „Заети са и всички легла в централната реанимация и неврохиругията на „Пирогов”.
От началото на истинското лято, когато в началото на месеца дъждовете намаляха, се увеличават пациентите с тежки наранявания от пътнотранспортни произшествия и битови инциденти.”
„Земя” се спира на мнението на майката на родилка, починала преди три години в болница. „Преди три години и половина Илияна Цветанова губи живота си след естествено раждане в столичната Втора градска болница.
До днес прокуратурата все още не е решила дали да разследва смъртта й. Майката на починалата жена Виолета Цветанова заяви в предаването „Тази сутрин”, че трагичните случаи ще продължат, докато не се въведе по-строг контрол и видеонаблюдение в родилните отделения”, четем във всекидневника.
„Ако преди три години и половина се бяха взели адекватни мерки, защото аз съм убедена, че има виновни - тези родилки сега нямаше да си отидат като моята дъщеря. В името на какво загина тя? Докато в родилните отделения не се поставят камери, които да заснемат действията на лекарите, ще продължат случаите като тези в Сливен и Плевен”, смята жената.
„Адвокат Николай Димитров посочи, че разследването на Медицинския одит няма развитие, а досъдебното производство се прекратява два пъти заради липса на доказателства за лекарска грешка”, уточнява публикацията.
„Капитал” пък се спира на идеята държавата да въведе задължение за работодателите да наемат хора с увреждания и ако не изпълнят квотата си, да заплащат компенсация. Изданието нарича това „данък „безсилие” и коментира: „Ако не можете да предложите на някого това, което иска, дайте му пари. Така (поне засега) постъпва държавата с хората с увреждания месец след заплахата от масови протести.
Сметката обаче трябва да се плати от някого, а управляващите я връчиха на работодателите - като първо им залагат задължителни квоти за наемане на хора с увреждания, а след това ги глобяват за това, че не изпълняват задълженията си. Така всички компании в страната с над 20 служители може да се окажат в ситуация да наемат определен брой хора с увреждания или да заплащат наказателна такса от 30% от минималната работна заплата. Което си е налагане на нов вид данък от 153 лв. месечно на ненает човек при сегашния минимален праг”.
Освен липсата на свобода при избор на служители и новата бюрокрация и финансова тежест събраните пари ще отиват за неясни цели във фонд без надзор на частния сектор или на хората, за които уж се прави, посочва публикацията.
„Подобен подход може и да запълни част от недостига във вечно недофинансираната социална система, но ще създаде нови проблеми - например стимул за издаване на още фалшиви ТЕЛК-ове и нова порция настройване на една част от обществото срещу друга”, отбелязва седмичникът.
„В същото време при този дефицит на работна ръка в страната работодателите сами обясняват, че гледат на хората с увреждания като на потенциален трудов ресурс. Но всеки бизнес е специфичен и ако някъде може да се наемат и 50 души с увреждания, в други компании и разкриването на позиция за един може да се окаже невъзможно. Затова по-работещо изглежда държавата да даде стимули вместо пореден данък. Или да се покаже в ролята на пионер, наемайки способните да работят хора с увреждания в обществения сектор, който управлява. Иначе следващата стъпка може да е просто роене на фирми с по 19 служители, което да затрудни и без това сринатия Търговски регистър”, завършва изданието.