„Кметове се превръщат в джипита за старите хора по селата. Причината за това е хроничният недостиг на медицински специалисти в малките населени места.
Според новата Национална карта има цели общини у нас, в които липсват лекари и хората там от десетилетие са оставени без грижи. В десетки други пък общопрактикуващите медици са само по 1-2 и трябва да обслужват всички населени места в общините”, пише днес „Телеграф”.
Изданието отбелязва, че само в планинските общини има повече от 2500 места без джипита, като в тях живеят над един милион българи. „Това принуждава кметовете да мерят кръвно, да бият инжекции и дори да им купуват и разнасят лекарства по домовете”, посочва всекидневникът.
„В същото време пък в малкото села, където все още има общопрактикуващи лекари, бабите и дядовците са готови на всичко, за да ги задържат. Те ги даряват с яйца, сирене, мляко, компоти и туршии в знак на благодарност”, четем още във вестника.
„Освен лични лекари и аптеки обаче в много села и градове липсват специалисти от различни направления. По данни на Националния статистически институт (НСИ) цели области са оставени без експерти. Така например в Ловеч и Видин няма нито един уролог. В Смолян и Силистра пък има само по 2-ма психиатри, а в Търговище 4-ма кардиолози. За сравнение в столицата уролозите са 129, психиатрите - 107. а кардиолозите - 376. Сериозен дефицит в десетки градове има и на специалистите по кожно-венерически болести, които на повечето места са само по един или двама. Сходно е положението и с инфекционистите. Общо лекарите са най-малко във Видин - 310, Разград 320 и Смолян - 333. Дефицит има и сред зъболекарите, особено в областите Монтана, Силистра и Търговище”, отчита още публикацията, като посочва, че в България има и цели общини без лекар.
Проблемите на хората с увреждания продължават да привличат вниманието на медиите. „Над 2 млрд. лв. е сумата, която правителството заделя от бюджета за хората с увреждания. Само за инвалидни пенсии се изплащат 1.7 млрд. лв. Това съобщи социалният министър Бисер Петков пред БНР. Според него, ако законопроектът за хората с увреждания бъде приет, ще са нужни още над 100 млн. лв.”, четем в „Стандарт”.
„Петков заяви, че държавата ни не може да си позволи безлимитна лична помощ, като даде пример, че дори скандинавските държави през последните години ограничавали този тип подкрепа. Социалният министър заяви, още че е запознат с искането на майките на деца с увреждания да се закрият ТЕЛКовите състави и оценката на уврежданията да бъде на база на разширена епикриза, но подчерта, че медицинската експертиза е в компетентността на Министерството на здравеопазването. То от своя страна пък било направило стъпки към усъвършенстването й”, допълва материалът.
„24 часа” пък съобщава за заплаха от западнонилска треска. „От 3 страни близо до България има огнища на заболели от западнонилска треска хора. Установени са и случаи сред коне, което е косвен риск, тъй като се заразяват комари, които ги хапят, и след това вирусът може да стигне пак чрез ухапване до човека”, четем във вестника.
„Само за последната седмица в Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията са докладвани 37 случая на болни хора от държави членки - 20 в Италия, 10 в Гърция, 4 в Унгария и 3 в Румъния. Отделно Сърбия официално дава данни за 12 болни, включително 3-ма починали”, отчита изданието.
Ха-ха-ха. С яйца, сирене, мляко, компоти и туршии НЯМА ДА СТАНЕ. Както не става и в Австрия и Германия. Селячеството ще трябва да осигури голяма къща на доктора, 20 хектара ниви, които крепостните да му обработват и млади моми за забавление в почивката ха-ха-ха. И пак няма да има мераклии. Да пишат до Сомалия, Конго и Уганда. Може някой млад негър доктор да се мине да дойде ....