Идеята пациентите да доплащат за медицински услуги е стъпка в правилната посока, тъй като ще се изсветлят процесите и ще има яснота какви са цените. Това каза здравният икономист от Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) Аркади Шарков пред Bloomberg TV Bulgaria.
„Ние и в момента доплащаме. Въпросът е, че това доплащане в повечето случаи е нергламентирано. По изчисление на СЗО и на Националния център за изследване на общественото здраве се оказа, че между 55-60% се доплащат от всеки един от гражданите, което е най-високият процент в рамките на ЕС“, каза Шарков.
Той обаче определи като неприемливо едно увеличаване на здравната вноска.
„Проблeмът със сегашните 8% е, че не получаваме нужното качество и че не са изразходвани по начина, по който трябва. Без реформи допълнителната вноска ще потъне в ямата, както когато вноската се качи от 6 на 8%“, смята здравният експерт.
По думите му обаче за такава реформа ще са нужни поне 2-3 години. „Краткосрочните реформи обикновено вредят. Трябва да се направят нужните анализи, които все още липсват, и структуриране на система, която е съобразена с българските условия. Ние трябва да създадем наша система, която е ориентирана и към пазарните условия“, уточни Шарков.
Според него едно от първите неща, които е абсолютно задължително да се направят, е бъдещият управител на НЗОК в краткосрочен план да се заеме с преразхода за лекарства. „Това е система, която не е пипана досега – защото е обемна и НЗОК няма капацитет, а и защото има много интереси да няма реформи в лекарствената политика. Затова и бюджетът за лекарства се покачи и стигна 1 млрд. лева или 29% от бюджета на Касата за здравеопазване, или на първо място в Европа по бюджет за медикаменти. 108 млн. лв. е в преразход Касата точно заради това. Вторият проблем са дълговете към чужди здравноосигурителни каси и фондове, а третият – плащането към болниците и болничните лимити. Това е нещо, което е сериозно и се вижда, че до края на годината ще има отново сътресения по тази тема“, каза Шарков.
Той допълни, че недостигът на средства в системата се дължи от една страна на близо 720 000 неосигурени, а от друга на това, че самата държавата не заплаща пълния размер здравни вноски както за администрацията, така и за децата и пенсионерите.
Преди години в съседна Македония (не съм сигурен дали още е така), ако си с прекъснати здравноосигурителни права, не можеш да пътуваш в чужбина. Трябва да си носиш актуална справка на границата, за да напуснеш страната.
Проблемът е ,че не всеки плаща 8 %, крайно време е администрацията сами да плащат здравните си осигуровки, нито са пенсионери , нито са деца, при това до сега никой не можа да каже ,колко им се внася и въобще внася ли се.Имаше много хубава идея в елекктронното досие да се вижда и колко плаща всеки гражданин и какво разходва.Има хора които години плащат най- високи осигуровки, а като отидат на лекар за тях няма направления.
"...Той допълни, че недостигът на средства в системата се дължи от една страна на близо 720 000 неосигурени, а от друга на това, че самата държавата не заплаща пълния размер здравни вноски както за администрацията, така и за децата и пенсионерите...." Шарков е забравил да добави и тюмбелите военни и полиция, за които държавата плаща само по един лв. месечно вместо да се осигуряват сами на огромните си заплати! Въпросът с неосигурените може при желание да се реши много лесно. КАТ както проверяват за "Гражданка отговорност" на пътя с таблетите, така да проверяват и за здравна осигуреност. При тази касапница и война по пътищата и шофьорът и пътниците в колата са потенциални клиенти на здравната система. Щом шофорът и пътниците в колата нямат здравни осигуровки - глоба, сваляне номерата и спиране от движение до изплащане на дължимите здравни осигуровки, или дори конфискуване МПС-то, след продажбата на което парите да се привеждат на НЗОК!
Ако доплащането беше възможно , щеше да бъде въведено !!!
Да,възможно е..и ще се въведе съвсем скоро - oficialno!
Ние ще го въведем,не бой се.Ще видиш че е много възможно,задължително дори.
А защо не 1:2?
Доплащане 1: 1. Колкото плаща касата,толкова и да доплаща пациентът.