686 са дипломираните към момента парамедици у нас, сочи справка, изготвена от Националната агенция за професионално образование и обучение (НАПОО) към МОН в отговор на въпрос на Zdrave.net. От агенцията уточняват, че 266 от завършилите обучението си са придобили втора квалификационна степен, която им дава право да участват в транспортирането на болни и пострадали и оказване на първа помощ. 420 са дипломираните с трета квалификационна степен, която им дава право да участват в транспортирането на болни и пострадали, да оказват на първа помощ и да асистират в спешни отделения, посочват от НАПОО. Какъв е техният професионален път обаче след дипломирането никой не може да каже, защото такива данни не се събират в МОН, нито в МЗ, нито в някоя друга институция, или организация. А от дипломирането на първия випуск парамедици вече изминаха 7 години, което означава, че е имало достатъчно време, за да бъдат преодолени първоначалните неясноти и професията да започне да придобива завършен облик, а институциите да си свършат работата, като съберат необходимата информация и я подложат на анализ, за да бъдат изведени тенденциите и направени изводите.
От НАПОО ни информираха още, че в страната има 50 лицензирани центрове за професионално обучение на парамедици (ЦПО), повечето от които са в София. Справка в регистъра на НАПОО сочи, че единствената болница, която има собствен такъв център е УМБАЛ „Канев“ в Русе, а сред по-разпознаваемите институции, регистрирали свои обучителни структури за парамедици са Българският червен кръст, Конфедерацията на независимите синдикати – КНСБ и Военната академия „Г. С. Раковски“.
През годините социалното министерство е подемало инициативи за безплатно обучение на безработни и млади хора от ромската общност, има и малка група, обучавани със средства по проект „Красива България“.
В същото време няколко колежа подготвят парамедици от четвърта квалификационна степен – най-високата, която дава право на придобилите я парамедици да участват в транспортирането на болни и пострадали, да оказват спешна помощ и да асистират на лекарите от Спешна помощ. Наред с добре познатите и утвърдени медицински колежи като софийският „Филаретова“, в списъка на предлагащите такова обучение намираме и наскоро открити частни като например Колежът по здраве и спорт към Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите в Пловдив и столичният Частен професионален колеж по международни услуги за охрана и сигурност, който предлага да образова парамедици в редовна, вечерна, задочна и индивидуална форма на обучение.
На фона на този очевидно немалък брой образователни структури, както и на близо 700 дипломирани техни възпитаници, изглежда парадоксален фактът, че само 23 парамедици в момента работят в нашите Центрове за спешна помощ при разкрити 41 щатни бройки за такива специалисти. Това сочи справка от здравното министерство, изготвена за Zdrave.net. В нея се посочва още, че в ЦСМП работят и 55 шофьори на линейки, които са преминали през такова обучение.
Така не може да не стигнем до въпроса защо при този толкова тежък недостиг на кадри особено в спешните центрове и филиали, а и в болниците, огромната част от подготвени парамедици остава зад борда.
в ЦСМП няма нужда от шофьори ! това не е ли ясно
Кой ще иска да работи в ЦСМП като парамедик ?