Световният ден за борба с възпалителните чревни заболявания (ВЧЗ) 19 май бе отбелязан със символично събитие в подкрепа на живота – пациенти и лекари засадиха дръвчета в района на НДК. Инициативата е на Българската асоциация Болест на Крон и улцерозен колит (БАБКУК), член на EuropeanFederationofCrohn’s & UlcerativeColitisAssociation (EFCCA), и се осъществява с подкрепата на биофармацевтичната компания AbbVie.
„Избрахме да отбележим деня по-различно тази година – със засаждане на японски вишни, които ще цъфтят в символичните за нашите заболявания розово-лилави цветове в централната част на София. Възпалителните чревни заболявания са обществено-значими, като доскоро се откриваха основно при хора в трудоспособна възраст, но в последните години – все по-често и при деца“, каза Димо Гатев, председател на БАБКУК. Предполага се, че в България в момента боледуват около 3000 души. В специализираната фейсбук група на БАБКУК вече са регистрирани 5100 души – пациенти и техните близки, с цел обмен на достоверна информация за заболяванията и терапиите.
„Увеличава се заболеваемостта сред децата. Диагностиката е трудна и често пациентите идват късно при специалистите“, каза проф. Пламен Пенчев от Клиниката по гастроентерология в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Той напомни, че там се провежда кампания за безплатни прегледи за възпалителни чревни заболявания до края на седмицата. „В България разполагаме с необходимото съвременно лечение и пациентите имат достъп чрез здравната каса. Всички изследвания и терапията трябва да се провеждат от специалисти“, каза още проф. Пенчев и допълни, че опитите да се създаде регистър на страдащите от болест на Крон и улцерозен колит у нас засега са науспешни, а реално броят им е до 20 000 души.
Възпалителните чревни заболявания (болест на Крон и улцерозен колит) засягат гастроинтестиналния тракт и протичат с периоди на обостряне и ремисия. Боледуват около 10 млн. души по света. Според европейски и световни епидемиологични данни между 12 000 и 20 000 би трябвало да е броят на хората с болест на Крон и улцерозен колит в България.*Двете заболявания засягат основно млади, активни хора между 15 и 35 г. От голямо значение е ранното поставяне на точна диагноза и редовното проследяване на болестта, за да не настъпят сериозни усложнения, които са инвалидизиращи и дори понякога животозастрашаващи.
Световният ден за борба с ВЧЗ се отбелязва от 2010 г. Мотото на инициативата за 2025 г. е „Възпалителните чревни заболявания нямат граници – да разбием табуто, да говорим за тях“. Целта е да се насърчават откритите разговори по темата, тъй като хората, живеещи с ВЧЗ, изпитват не само физически страдания като болка и спазми, продължителна диария, кървене, но и споделят за срам и изолация, породени от заболяването и симптомите.
*Източник: https://isul.eu/newsd.html?nid=136
На снимката: Проф. Пламен Пенчев (отляво) и Димо Гатев засаждат една от японските вишни в парка на НДК.