С 40-минутно закъснение започна подписването на националните рамкови договори за медицинските и за денталните дейности.
Двата договора бяха подписани едновременно днес в МЗ.
Подписите си под документите сложиха председателите на Българския лекарски съюз д-р Венцислав Грозев и на Бъгларския зъболекарски съюз д-р Николай Шарков, както и членовете на управителните съвети на двете организации. От страна на НЗОК договорът бе подписан от подуправителката д-р Йорданка Пенкова, тъй като управителят проф. Камен Плочев все още е в болнични. Последен подписа си сложи здравният министър Кирил Ананиев.
„Успяхме да убедим ръководството на държавата в лицето на министър-председателя Бойко Борисов и финансовия министър Владислав Горанов, че имаме готов план да не изпадне НЗОК във финансова несъстоятелност. Задълженията към чуждите здравни каси не влияят на договорените параметри по националния рамков договор”, увери след подписването на НРД за медицинските и НРД за денталните дейности министър Кирил Ананиев. По думите му до 15 май ще бъде направено разсрочване на задълженията към чуждите каси за тази година и част от тях ще бъдат изплатени в рамките на 73-те милиона лева, с които разполага Касата по това перо за тази година.
Припомняме, основният проблем, който заплашваше да осуети подписването на рамковите договори за медицински и за дентални дейности, беше тъкмо дългът на НЗОК към чуждите здравни фондове, за който, както стана ясно, държавата едва вчера научи, че възлиза на 271 млн. лв., с просрочени 133 млн. лв. от тях.
С изчистването на проблема на срещата при премиера е дадена зелена светлина за официалното сключване на договорите между касата и лекарите и зъболекарите.
„Няма да ми стигне времето, за да разкажа всичко онова, което сме постигнали в тези два рамкови договора. Но не мога да пропусна факта, че този договор осигурява над 400 млн. лв. допълнителни пари в здравния сектор. Не мога да не кажа, че
близо половината от клиничните пътеки са увеличени, и то в значителен размер –
при някои от тях увеличението достига до 450 лв.”, коментира още здравният министър.
Той се обърна към Сдружението на общинските болници с думите, че ангажиментът, поет към тях, е изпълнен. „Клиничните пътеки, по които работят общинските болници, а и областните болници, са завишени, и мисля, че ще създадат това спокойствие, което е необходимо, за да функционират спокойно до края на този Национален рамков договор”, каза той.
Ананиев изреди и някои от конкретните дейности, за които от 1 април тази година ще се отделят повече средства: детско и майчино здравеопазване, превенция, профилактика, долекуване, рехабилитация. По думите му са нараснали и парите за личните лекари.
Министърът се спря и на промените в Рамковия договор със зъболекарите. „За първи път правим една сериозна крачка в областта на договора със зъболекарския съюз, като осигуряваме необходимия ресурс за протези на хората между 65 и 69 години. Разбира се, този проект, който започваме тази година, ще бъде развит и през следващите години”, увери той.
„Разбира се, това не е най-добрият договор. Разбира се, че ще има хора, които няма да бъдат доволни от това, което сме постигнали. Но във всички случаи
този договор е по-добър от действащите досега
и надгражда в качество и в обеми, и във видове услуги това, което сме вършили досега”, коментира още министърът.
Той изрази очакване рамковите договори да създадат определено спокойствие в системата, но посочи, че в никакъв случай не трябва да спира дотук. „Ние искаме една ефективна здравна система. За да бъде тя ефективна, ние трябва да положим всички усилия, за да допринесем тя да стане такава. Ключовите думи на рамковите договори за 2018 г. са
контрол и дисциплина
На днешната среща при министър-председателя всички ние се обединихме, че заедно ще провеждаме тази контролна дейност всеки ден, заедно, непрекъснато и очаквам резултатите от тази контролна дейност да бъдат факт още в първите месеци от действието на този рамков договор. Не трябва да допуснем пари, които са предвидени за лечението на българските граждани, да отиват не по предназначение. Целият ресурс трябва да отиде за потребностите, които имат българските пациенти”, заяви още Кирил Ананиев.
Здравният министър се спря и на обещаните от него промени в здравноосигурителния модел. „Вие знаете, че аз поех ангажимент в рамките на няколко месеца да подготвя
нов здравноосигурителен модел
Ние работим усилено и когато станем готови, ще се съберем, за да обсъдим нашите предложения. Това ще бъде може би инструментът, който ще направи необходимите условия за по-ефективно изразходване на средствата и да намалим течовете в системата на здравеопазването”, каза той.
„Независимо от трудностите, независимо от ситуацията, в която се намирахме, ние успяхме да изработим параметрите на един рамков договор, който определено е стъпка напред”, каза на свой ред председателят на Българския лекарски съюз д-р Венцислав Грозев. Той подчерта, че огромната част от предложенията на Българския лекарски съюз, „разбира се, с достатъчно убеждения, с достатъчно доказателства”, са били приети в НРД.
„Българският зъболекарски съюз от 1999 г. е достоен противник и приятел на обществената организация Национална здравноосигурителна каса. Противник дотолкова, че ние отстояваме интересите на лекарите по дентална медицина, но и на пациентите. Именно затова министър Ананиев спомена, че от тази година в новия рамков договор започва с една крачка напред повече: осигуряване на цели протези на групата пациенти 65-69 години – една група, която досега не ползваше реално услугите на задължителното здравно осигуряване”, заяви от своя страна председателят на Българския зъболекарски съюз д-р Николай Шарков, като също уточни, че това е само първа стъпка.
НРД 2018 ще бъде подписан
28.02.2018 13:06:43Решават дали ще има НРД 2018 в дванайсет без две
28.02.2018 10:05:07Подписването на НРД 2018 е под въпрос
27.02.2018 17:46:13