С най-голям дял във въздушните проби в София през юни почти 54%, е бил поленът на липите, сочат данните от месечната справка за въздушното разпространение на полени, публикувана на сайта на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).
Експертите посочват, че за поредна година юни е преминал с много високи температури и почти без валежи. В София са отчетени само два дни с превалявания, като в резултат на това растителността е прецъфтяла много бързо. Горещ и сух ще бъде и юли, като предстои цъфтеж предимно на плевели и треви.
В групата на дървесните видове в София са цъфтели липа, видове от сем. Борови, сем. Кипарисови, а през втората половина на месеца и айлант. Месечната сума на отчетените поленови зърна от сем. Житни е била малко над средната. Най-активният период на цъфтеж за района на София е бил регистриран между 8 и 22 юни, става ясно от справката.
Според експертите това и бил и периодът с по-сериозни оплаквания при сенсибилизираните пациенти.
В групата на плевелните и разнотревни видове са цъфтели живовляк, киселец, козя брада, коприва.
Според дългосрочната метеорологична прогноза месец юли ще бъде горещ и сух, което е обичайно и очаквано.
Това предполага значително по-малко прашец във въздуха, като при дървесните видове поленовият сезон е приключил и във въздуха се носи прашец от преминал вече цъфтеж, а един по-продължителен или по-обилен валеж ще отмие този прашец, обясняват специалистите.
Почти всички тревни площи в градовете вече са изсъхнали. Цъфтят тревите от сем. Житни по планините и в природата в по-хладните части на страната.
През юли предстои начало на цъфтеж при по-сухоустойчиви видове треви и на места може да има временно увеличение на количеството житен полен във въздуха. Основните цъфтящи видове през юли ще са от групата на плевелните и разнотревни видове като:
-
Живовляк – ще е в процес на прецъфтяване.
-
Сем. Копривови – ще се застъпват цъфтежите на коприва и париетария.
-
Сем. Щирови и сем. Лободови – очаква се по-ранен старт в цъфтежа.
-
Див коноп – цъфтежът започна в края на юни и през юли ще е доста интензивен. По-висока въздушна поленова концентрация ще има в близост до земеделски масиви сред които този вид расте.
-
Пелин – цъфтежът на първите видове пелин започва и особено в по-топлите части на страната количеството прашец може да надмине средните стойности.
-
Амброзия – на места ще цъфнат отделни екземпляри, но до края на юли концентрацията на този прашец няма да достигне клинично значими стойности.
Добър ден, приятели! Лек и спорен ден! Какво казва Тошко Йорданов? "Заплатата ми е само 7-8 ХИЛЯДИ лева, и то когато е "най-спаднала". Ама не знам точно колко е!".