"Тъй като сме между двата „мастодонта“ - София и Пловдив“, една трета от колегите са от Пловдив, началник отделенията също са от Пловдив, имаме от София, от частни болници, от университетски болници. Привличането на специализанти обаче върви с привличането на лекари специалисти“. Това каза пред БНР изпълнителният директор на МБАЛ – Пазадржик д-р Красимир Темнилов.
Той подчерта, че неговата политика е да дава свобода на специалистите и с решение на Съвета на директорите да осигурява закупуването на техника, каквато те изберат и посочат.
„Така резултатите лека-полека идват. Ако има добри кадри, ако имаш добри специалисти, ще дойдат пациентите. След тях ще дойдат и лекарите-специализанти", сподели водещия си принцип д-р Темнилов.
В момента МБАЛ - Пазарджик е предпочитано място за лекарите-специализанти, независимо, че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В последните години областната болница се превърна в база за обучение и има сключени договори с всички медицински университети в страната, с днешна дата специализантите са 37, предстоят и нови конкурси.
„Има определени специалности, които са свръхрискови и свърхнатоварени – реанимация, инвазивна кардиология, неонатология, акушерство и гинекология, където отговарям за два живота. Там заплатите достигат по 3000 лв.“, каза д-р Темнилов.
„Освен заплатите по КТД в по-натоварените отделения те получават и допълнителни средства, никого обаче не сме подценили“, допълни той.
По думите му част от младите лекари получават и финансов стимул по програмата на Здравното министерство "От теб зависи“, по около 8000 лв. на тримесечие. В болницата това са специализанти по съдебна медицина, очни и УНГ болести.
„Инвестицията в младите лекари е изключително важна и това трябва да стане приоритет на здравното министерство, използвайки всякакви европейски лостове. Освен заплащането и добрите специалисти, на младите лекари им трябва и практика на високи обороти, а областните болници предлагат точно това. При нас е травматизмът, пътно-транспортните произшествия, само тук има отделения като кръвна банка, спешно отделение. Годишно през нашата болницата преминават между 24 000 и 30 000 пациенти, на месец – 2 000 – 3 000. Гордея се с моите лекари, с инвазините кардиолози “, допълни директорът на МБАЛ – Пазарджик.
„Лекарите заслужават да бъдат богати, да бъдат заможни. Те учат 6 години, после специализират 4-5 години. През това време трябва да създадат семейство, да имат деца. Много трудно за един млад човек“, посочи още той.
Д-р Темнилов бе категоричен, че политиката, която води болницата по отношение на кадрите е абсолютно прозрачна, подборът също.
„Никого не уреждаме. Дори аз се старая да помагам на младите, които нямат медицинско потекло, защото знам, че те са много старателни и се раздават“, каза още директорът на МБАЛ – Пазарджик.
Ха -ха -ха 3000 лв. Засрамете се бре изроди комунистически. Имсложете още една нула , ако искате да имате европейски лекари, които да ви лекуват по европейски.
Само стачки оправят дерибеите в здравеопазването!
Добър ден, приятели! Лек и спорен ден! Какво казва Тошко Йорданов? "Заплатата ми е само 7-8 ХИЛЯДИ лева, и то когато е "най-спаднала". Не знам точно колко е!".