!
Сряда, 09 Юли 2025
08
юли
1
 

Постиженията по мащабен европейски проект бяха представени в МУ-Варна

Вторник, 08 Юли 2025 | 16:46:50
1

На заключителна пресконференция в Медицински университет – Варна бяха представени пред медии постигнатите резултати и реализираните цели по мащабния европейски проект TRANSTEM на Европейската комисия. Като единствен бенефициент, през 2019г. МУ-Ва

На заключителна пресконференция в Медицински университет – Варна бяха представени пред медии постигнатите резултати и реализираните цели по мащабния европейски проект TRANSTEM на Европейската комисия. Като единствен бенефициент, през 2019г. МУ-Варна получи финансиране от общо 5 млн. лева за изследвания и разработки в областта на стволови клетки в различни органи, съобщиха от учебното заведение.

Проф. д-р Антон Тончев, директор на Научноизследователския институт на МУ-Варна (НИМУ-Варна), представи преди медиите процеса, чрез който в МУ-Варна бе привлечен д-р Манлио Винчигуера – Ръководител от Европейското Научно Пространство (ERA Chair). Благодарение на проекта, д-р Винчигуера сформира висококачествен научен екип, съставен както от опитни, така и от талантливи млади учени, които през изминалите почти 6 години постигнаха значими резултати в изследователската дейност. На срещата присъства и координаторът на проекта проф. д-р Игор Резник.

Сред отчетените от проф. Тончев достижения на проекта бяха осъществените обучения и мобилности на учените, оборудването на високотехнологична лаборатория за молекулни анализи, селекция и отглеждане на клетки и изследване на генна изява, организиране на изключителни по своето качество международни научни събития с участието на водещи учени от цял свят, което води до създаване на международна мрежа от изследователи, работещи в областта на стволовите клетки. TRANSTEM допринесе и за създаването на Офис за трансфер на технологии и иновации (ОТТИ) в НИМУ-Варна, който ще насочи усилията си за патентоване на идеите и откритията на изследователите.

В допълнение на изследванията в областта на стволовите клетки, екипът на TRANSTEM е успял да разработи нови биомаркери в областта на онкологията и кардиологията, които дават по-точна прогноза за заболяването и какво е правилното лечение. Предстои да бъде защитена интелектуалната собственост и откритието да бъде патентовано, като проф. Тончев подчерта, че очаква още следващата година да се намери финансиране чрез създаване на стартъп и стартиране на производство на биомаркерите в реална среда.

Д-р Манлио Винчигуера допълни: „успоредно с тези изследвания се работи и по създаването на малка нескъпа апаратура, която да бъде достъпна и за обикновените лаборатории и да позволи прилагането на биомаркерите да стане рутинно. Тези маркери биха били от полза за пациенти със сърдечна недостатъчност, с хематологични онкозаболявания, както и с рак на белия дроб, на червото, на гърдата. Идеята е чрез лабораторен тест, т.е. по миниинвазивен път, да се направи прогноза за заболяването и какви медикаменти трябва да се прилагат“, посочи Винчигуера.

„Проектът Transtem позволи на варненските учени да влязат в международна мрежа от изследователи и Варна вече да е позната като научен и изследователски център не само в Европа, а на всички континенти“, допълни още проф. Тончев.

Представителите на медиите посетиха лабораториите, оборудвани по проекта Transtem, като разгледаха апаратурата, която ще може да се използва от всички изследователи в МУ-Варна. 

Учените по проекта Transtem проведоха и тридневна заключителна научна конференция на тема: „От фундаментално разбиране за стволови клетки до регенеративни терапии“, която се състоя в периода 4-6 юли 2025г. във Варна. На конференцията членовете на екипа споделиха своите научни резултати, а международни лектори представиха теми, свързани с биологията на стволовите клетки.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
c%Eb

АЛА БАЛА 08.07.2025 17:46:02

Поредната финансова далавера на проф. Красимир Иванов


Всичко за коронавируса
Още новини
Трудовите възнаграждения на специализантите може да бъдат записани в Наредба 1 (Допълнена)
08.07.2025 17:40:17 Надежда Ненова

Трудовите възнаграждения на специализантите може да бъдат записани в Наредба 1 (Допълнена)

Предложенията на младите колеги за специализациите, възможностите за по-голяма прозрачност в конк ...

Д-р Темнилов: Инвестицията в младите лекари е изключително важна
08.07.2025 17:11:15

Д-р Темнилов: Инвестицията в младите лекари е изключително важна

"Тъй като сме между двата „мастодонта“ - София и Пловдив“, една трета от колеги ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...