!
Понеделник, 12 Май 2025
24
авг
 

Правителството одобри промените в правилника на Фонда за лечение на деца

Сряда, 24 Август 2016 | 15:08:25


Министерски съвет одобри промени в постановлението за създаване на Център „

Министерски съвет одобри промени в постановлението за създаване на Център „Фонд за лечение на деца“. Измененията са свързани с необходимостта от оптимизиране дейността на фонда с цел гарантиране на достъпа на българските деца до навременна диагностика и лечение в страната и чужбина, както и с оглед гарантиране на ефективното и законосъобразно разходване на публичните средства за здраве в полза на децата, твърдят от правителствената пресслужба.

„Прецизира се обхватът на дейностите за организационно и финансово подпомагане като се запазват всички, които до този момент са били допустими за финансиране на фонда. Транспортните разходи и разходите за престой за всяко дете и за един негов придружител по време на лечението в чужбина, ще се заплащат съгласно изискванията на Наредбата за служебните командировки и специализациите в чужбина“, гласи прессъобщението.

Основните държави, в които Фондът изпраща деца за лечение, са Австрия, Германия, Франция, Великобритания, Белгия, Италия, Холандия, Полша, Унгария, Люксембург – в ЕС, и САЩ, Турция, Швейцария, Израел, Русия, Сърбия и Украйна извън ЕС. (Данните са от доклада на бившия директор на ЦФЛД Павел Александров за 2015 г.) Според споменатата наредба, командировъчните за един човек в посочените страни от ЕС са 35 евро за дневни разходи и до 130 евро – за нощувка. За командировка в САЩ се полагат 35 долара за дневни разходи и до 150 – за нощувка. Командировката в Турция пък се оценява съответно на 30 и 90 щатски долара, в Израел – на 35 и 100 щатски долара, в Украйна – съответно на 30 и 110 щатски долара, а в Русия – на 35 и 150 долара. За командировка в Швейцария според наредбата се отпускат 60 швейцарски франка за дневни разходи и до 150 за нощувка. Сърбия пък изобщо не фигурира в документа.

„Създава се възможност за заплащане на преводачески услуги, когато е необходимо. Промените дават възможност и за заплащане на лекарства от списъка по чл.266а от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина (разрешени, но неналични на пазара), както и за финансиране на до три контролни прегледа след осъществено лечение/трансплантация. Едновременно с това се въвежда ограничение за финансиране на методи, които не са в съответствие със законодателството на държавата по местолечение или с въведените от нея стандарти или насоки относно качеството и безопасността на лечението“, продължава съобщението от Министерски съвет.

От там отчитат още, че се регламентира статутът на резервни членове на Обществения съвет към Фонда, които да заместват редовните, в случай на невъзможност за участие в заседание. „Целта е да се осигурят условия за редовно провеждане на заседанията на Съвета и да не се допуска забавяне на сроковете“, уточнява съобщението.

Числеността на администрацията се запазва, но се въвежда изискване директорът на Фонда да е магистър по медицина с призната медицинска специалност, информират още от кабинета. За тази промяна заговори новият директор на Фонда проф. Владимир Пилософ още с встъпването си на поста. Досегашният директор на ЦФЛД Павел Александров не е медик по образование.

Външната експертиза ще се извършва освен от определени медицински специалисти, и от лечебни заведения, разполагащи с консултативни органи, в които могат да бъдат осъществени комплексни консултации на децата – онкологични и хематологични комисии, комисии по редки болести, ЛКК и др., е още една от промените. Досега за максимална експедитивност и същевременно обективност Фондът вземаше мненията на трима експерти за всеки казус.

„Целта на промените е осигуряване на своевременно и качествено лечение на децата в страната и чужбина, както и постепенно разширяване обхвата на финансираните дейности и намаляване на разходите на семействата, свързани с лечението на децата им“, пише още в прессъобщението.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
P9Dw


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Брънзалов: Трябва да се мисли за амбулаторна процедура за пациентите с хепатити
12.05.2025 18:18:22 Невена Попова

Д-р Брънзалов: Трябва да се мисли за амбулаторна процедура за пациентите с хепатити

В България само от хепатит C губим около 412 живота годишно. Има спад в обхвата на ваксинацията з ...

Професията „медицинска сестра“ ще бъде обявена за защитена
12.05.2025 17:17:41

Професията „медицинска сестра“ ще бъде обявена за защитена

Работи се за обявяването на професията „медицинска сестра“ за защитена. Това заяви зд ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...