!
Вторник, 07 Май 2024
03
дек
6
 

Преходът от клинични пътеки към ДСГ е включен в бюджета на НЗОК 2022

Петък, 03 Декември 2021 | 14:46:57 Надежда Ненова
6

Увеличение на средствата за дейности в извънболничната и болнична медицинска помощ, за лекарствата и медицинските изделия предвижда проектът на бюджета на НЗОК за 2022 г., изготвен от служебното правителство. За ПИМП са предвидени 37 млн. повеч

Увеличение на средствата за дейности в извънболничната и болнична медицинска помощ, за лекарствата и медицинските изделия предвижда проектът на бюджета на НЗОК за 2022 г., изготвен от служебното правителство.

За ПИМП са предвидени 37 млн. повече, за СИМП – 34 млн. лв., за МДД – 26 млн. лв., за лекарства – 158 млн. лв., а за болнична помощ - 140 млн. лв. повече. Предвидена е също и промяна в дейностите, които Касата заплаща.

Така в ПИМП с общата сума 305 042 000 лв. се гарантира обем дейности по програма „Детско здравеопазване“, които включват ежемесечни профилактични прегледи за децата от 0 до 1-годишна възраст (или 14 прегледа годишно на едно дете в тази възрастова група); за децата от 1 до 2-годишна възраст – 4 прегледа годишно; за децата от 2 до 7-годишна възраст – 2 прегледа годишно; за децата от 7 до 18-годишна възраст – 1 преглед годишно и извършване на имунизациите на всяко дете от 0 да 18-годишна възраст, съгласно календара за задължителните имунизации и реимунизации. По проекта за 2022 г. е разчетено закупуване на общ брой от 3 млн. дейности по програма „Детско здравеопазване“.

Предвидени са 4,7 млн. диспансерни прегледи и диференцираното заплащане за прегледи по диспансерно наблюдение на лица с едно заболяване; прегледи по диспансерно наблюдение на лица с две заболявания и прегледи по диспансерно наблюдение на лица с повече от две заболявания. Гарантирано е

извършването на 2,6 млн. профилактични прегледи

и имунизации по Имунизационния календар, с цел ранно откриване и превенция на заболяванията.

В средствата е включено и допълнително заплащане на изпълнителите на ПИМП за работа при неблагоприятни условия в отдалечени и труднодостъпни райони в страната. Предвидени са и средства за здравни грижи, осъществявани в дома от медицински сестри, акушерки или лекарски асистенти, и за дейности за новородени до 14 дни след изписване им от лечебното заведение.

В СИМП предвидените средства са 319 855 800 лв. и са разчетени за 7,1 млн. първични прегледи, 3,2 млн. вторични прегледи; 1 млн. прегледа по програма „Майчино здравеопазване“, 1,1 млн. прегледа за ТЕЛК, 800 000 високоспециализирани дейности (като ехокардиография, ЕЕГ, ЕМГ и др.) и 7,8 млн. дейности за физиотерапия и рехабилитация. Тук са включени и средствата за COVID зоните.

Предвидената сума за МДД за 2022 г. е 143 671 600 лв., с които се покриват около 22 млн. броя медико-диагностични изследвания за осигуряване на диагностичния процес и диспансерното наблюдение. В тези пари влиза и извършването на планираните профилактични прегледи на лица над 18 години при общопрактикуващи лекари, на лица с рискови фактори за развитие на заболяване, по програма „Детско здравеопазване“, програмата „Майчино здравеопазване“ и извършването на прегледите във връзка с диспансерното наблюдение.

Включено е назначаване на изследване на цитонамазка за жени от 30-40 годишна възраст в календарната година с цел профилактика на злокачествено новообразувание на шийката на матката; осигуряване извършването на диагностичните изследвания, свързани с ранно откриване на заболявания и усложнения при остри състояния в извънболничната помощ; плащанията за PCR тест и специализираните изследвания за COVID-19. Включено е и изследване „Полимеразна верижна реакция за доказване на минимум 14 типа на човешки папиломен вирус (HPV), включващ типове с висок онкогенен риск 16 и 18“.

За болничната медицинска помощ са планирани на 2 790 185 000 лв., разчетени за около

2,2 млн. хоспитализации по клинични пътеки и 1,6 млн. клинични и амбулаторни процедури

Предвидени са и средствата за изпълнителите на болнична медицинска помощ в условията на обявено извънредно положение.

„По време на въведените с акт на министъра на здравеопазването противоепидемични мерки на територията на цялата страна с оглед осигуряване на достъп до болнична медицинска помощ на пациентите след проверка и разрешение от съответната районна здравна инспекция (РЗИ) изпълнителите на болнична помощ могат да преструктурират и увеличават броя на разкритите легла, в т.ч. и тези за интензивно лечение, за пациенти с COVID-19, с което се увеличава обема дейност“, пише в мотивите към проекта.

Клиничните пътеки за COVID и през следващата година ще са с цена 1400 лв., ако се приеме проектът на служебното правителство. В средствата за здравноосигурителни плащания за болнична медицинска помощ са предвидени и две нови Амбулаторни процедури: „Диагностика и лечение на пациенти с инсулинозависим диабет, ползващи инсулинови помпи и/или сензори за продължително мониториране на нивото на глюкозата“ и „Обучение и подпомагащо консултиране на пациенти с диабет“. Предвижда се обособяването на Амбулаторна процедура за диагностика и лечение на ретинопатия на недоносените деца в неонатологичните отделения, както и клинична процедура за диагностика и проследяване на тумора под обща анестезия при деца. Предвижда се въвеждането на методиката за 50-60 пациента годишно по клинична пътека по лъчелечение с високата ефективност за лъчелечение на ранен простатен карцином с перманентни интерстициални радиоактивни източници – йод 125, която методика е с резултати за нисък риск, по-високата преживяемост, подобряване на качеството на живота и липсва на късни лъчеви усложнения.

За нова Амбулаторна процедура „Диагностика на първични имунни дефицити“ са отделени 180 000 лв. за годината за 200 пациента по прогноза.

Създава се и клинична пътека „Физикална терапия, рехабилитация и специализирани грижи след лечение от COVID-19“

за лечение на пациенти с остатъчни проблеми за здравето непосредствено след проведено активно лечение от COVID-19, с уточнена диагноза и стабилизирано соматично и неврологично състояние, при които не е необходимо активно лечение на основното заболяване, усложненията и придружаващите заболявания, но е доказана необходимостта от провеждането на физикална терапия, рехабилитация и специализирани грижи с цел стабилизиране на постигнатия ефект от болничното лечение.

В проекта за бюджета е записано, че отчитането на медицински дейности в страната ще се извършва според новата класификация на Кодиращата система на медицинските процедури (КСМП). „Въвеждането на класификацията е етап, чрез който ще стане възможно преход от клинични пътеки към системата на диагностично-свързаните групи. Предвижда се финансовото обезпечение във връзка въвеждането на КСМП по време на 2022 г.“, се уточнява в мотивите.

За лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни средствата са в общ размер на 1 636 368 900 лв.

Диференцирана е нова група лекарствени продукти (нова спрямо съществуващите три групи лекарствени продукти, предвидени в ЗБНЗОК за 2021 г.), за която е предвиден бюджет от 598 007 100 лв.

В така сформираната група по критерий праг на ефективност (3 пъти БВП на човек от населението) ще попаднат лекарствени терапии с висока стойност, чието влияние върху бюджета на НЗОК и по-специално върху разходите за лекарствени продукти е силно интензивно завишаващо. В същото време тази група касае относително малък брой задължително осигурени лица. В нея са включени лекарствени продукти за лечението на под 1% от здравноосигурените лица, а реимбурсната сума за тях представлява над една трета от всички разходи за лекарствени продукти.

Прогнозният брой здравноосигурени лица, които ще се обърнат към аптечната мрежа за получаване на лекарствени продукти, заплащани напълно или частично от НЗОК за домашно лечение за 2022 г., е

над 1,3 млн. здравноосигурени лица

Очакваният брой пациенти за 2022 г., за които НЗОК ще реимбурсира медицински изделия и диетични храни за медицински цели за домашно лечение, е 80 500 здравноосигурени лица.

Очакваният брой пациенти за 2022 г. за болнично лечение с медицински изделия е 45 000 здравноосигурени лица. Ще бъде разширен достъпът до медицински изделия, прилагани в условията на болнична медицинска помощ, с 95 броя за „Активни имплантируеми слухови системи за средно ухо“, „Магнезиево резурбируемо скеле“, „Система за гръбначно-мозъчна стимулация“, „Перкутанни импланти за лечение на митрална недостатъчност“.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
2K6Z

Гост 05.12.2021 14:32:15

За въвеждане на ДСГ бюджетът на НЗОК трябва да де около 16 милиарда лева само за болничната помощ. Но тъпанрите от властта пак баламосват населението (лекарите не могат). Така,че очаквайте повече труд за същите пари.. Диагностично Свързаните Групи (ДСГ) изискват най-малко 3(три) пъти по високо финансиране за да бъдат факт. Тоeст при тях лекувате не само декомпенсиран диабет както сега с клиничната пътека , ами при ДСГ лекувате и диабета и диабетната невропатия и диабетната ретинопатия и диабетната нефропатия на пациента барабар с исхемичната болест на сърцето (ИБС) . ТОВА ДРУГАРКИ И ДРУГАРИ Е системата с ДСГ. Тя е напълно адекватна като медицински подход, но по нищо не личи да е ФИНАНСИРАНА или да имат идея да бъде финансирана ,особено когато отделяш 23 пъти по-малко средства от Австрия за здраве. И затова няма и да стане. А гнусната политическа класа комунета,популисти и фалшиви десни утре пак ще обвини лекарите ,че нищо не върви. Прочее това и целта на блъфовете за ДСГ. Това е все едно с градинска електрическа тревокосачка да косиш 50 хектара ливади в планината. Някой педал ще ти каже, че не се справяш със заданието което ти е дал.....

Гост 05.12.2021 17:27:23

Петко им Салчев ги бил разбирал много нещата, както твърди някой измислен чиновляк по-долу.

Лекар 04.12.2021 01:43:42

Всеки трети българин ще бъде хоспитализиран през 2022 година.

Гост 03.12.2021 16:52:34

И сега който си мисли, че ще изчегърта Петко Салчев от НЗОК се хваща за палците. Той е единствен готов да действа по ДСГ. Петко Салчев отново излезе сух от водата

Гост 05.12.2021 08:24:38

Като е толкова можещ Петко, дайте му кабинет, компютър и стол в МЗ и да започва да работи по ДСГ. Какво е тръгнал да обикаля по партиите за постове след края на януари.

Гост 03.12.2021 20:52:44

Тоз Петко, направо е Бог! В същност е един надменен кариерист и бюрократ. Има в пъти по-подготвени хора, но заради такива нагли петковци, стоят наритани по ъглите.


Всичко за коронавируса
Още новини
Светъл празник!
05.05.2024 00:17:10

Светъл празник!

Христос Воскресе! Екипът на Zdrave.net ви пожелава светли Великденски празници! ...

В УМБАЛ ‚‚Каспела‘‘ предлагат нов метод за смяна на колянната и тазобедрената става
04.05.2024 10:49:16

В УМБАЛ ‚‚Каспела‘‘ предлагат нов метод за смяна на колянната и тазобедрената става

Нов метод за смяна на колянната и тазобедрената става практикуват лекари в Пловдив. С послед ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...