Със 118 гласа „за“, 36 „против“ и 1 „въздържал се“ депутатите приеха на първо четене измененията в Закона за здравното осигуряване, с който се изравняват правомощията на подуправителя на НЗОК с тези на управителя, става ясно от сайта на парламента.
От „Възраждане“ заявиха, че идеята за изравняване на двете длъжности е несъстоятелна и оставя съмнение за разпределение на постове. „Подуправителят е част от екипа на управителя. Прекият избор на подуправителя не променя тази длъжност“, каза народният представител Маргарита Генчева и заяви, че от групата ще предложат изменения между първо и второ четене на законопроекта.
От ДПС също обявиха, че ще предложат изменения между двете четения. „Подкрепя промените. Добре е обаче да бъдат по-ясно определени правомощията и отговорностите на подуправителя“, каза депутатът доц. Джевдет Чакъров
Припомняме, че с предлаганите нормативни промени се подуправителят ще бъде избиран като управителя на НЗОК, а няма да бъде назначаван. Според вносителите на проекта проф. Костадин Ангелов и доц. Васил Пандов в действащото законодателство е възприет принципът на пряк избор от Народното събрание на лицата, които заемат длъжността подуправител на важни органи на управление или фондове, които разходват средства, набрани от системата на задължителното осигуряване. Проф. Ангелов поясни, че такъв е принципът в Кодекса за социално осигуряване и в Закона за Българската народна банка относно избора на подуправители на Националния осигурителен институт и на Българската народна банка.
„Изборът на подуправителя на НЗОК от страна на Народното събрание ще допринесе за преодоляване слабостите на модела на еднолично назначаване на подуправителя от управителя без обществен дебат и публична проверка на качествата на подуправителя“, каза още проф. Ангелов.
Със законопроекта се предлагат критериите за избор на подуправителя да бъдат аналогични на тези на управителя, предвид обстоятелството, че в много случаи подуправителят изпълнява правомощията на управител и носи отговорност за управлението на публичния фонд, както е и през последните шест месеца, през които подуправителят изпълнява функциите на управител.
Проф. Ангелов уточни, че с предложените промени ще се осигури публичност и прозрачност на избора на подуправител на НЗОК, като се предвижда неговият мандат да бъде 5-годишен, аналогично на мандата на управителя. Също така, ще се гарантира независимост и стабилност на органите на управление на НЗОК, като подуправителят няма да може да бъде освобождаван без мотиви от управителя на НЗОК, и ще има определени в закона конкретни правомощия.
Без отрицателни становища за изравняването на правомощията на подуправителя на НЗОК с тези на управителя
21.07.2023 16:33:43Изравняват критериите за избор на подуправителя на НЗОК с тези на управителя
14.07.2023 13:41:55Подуправителят на НЗОК също ще бъде избиран от парламента
12.07.2023 14:58:02