!
Вторник, 08 Юли 2025
16
ноем
5
 

Приоритетни болници в девет града застават в основата на болничната система

Те ще бъдат подпомагани от „опорни“ лечебни заведения в областните градове

Четвъртък, 16 Ноември 2023 | 16:41:29
5

Реорганизация на болничната помощ в структурно, технологично и финансово отношение предвижда Националната здравна стратегия, приета от Министерския съвет и очакваща своето разглеждане както в Комисията по здравеопазване в Народното събрание, така и в п

Реорганизация на болничната помощ в структурно, технологично и финансово отношение предвижда Националната здравна стратегия, приета от Министерския съвет и очакваща своето разглеждане както в Комисията по здравеопазване в Народното събрание, така и в пленарната зала на парламента.

Стратегията съдържа три основни приоритета, един от които е „Инвестиции в трансформиране на здравната система, ориентирана към потребностите на хората“. В него пък са разписани осем политики, свързани с различни сегменти от системата. Една от тях е свързана именно с болничната помощ.

Стратегията предвижда населението от цялата страна да има възможност за лечение в девет града, в които ще се развият приоритетни болници с високо ниво на оборудване и разкрити структури по различни специалности.

„Системата на достъп до болнична помощ ще се доразвива от опорни болници в областните центрове

извън посочените девет града – съществуващите областни болници, които ще осигуряват четвъртото ниво на достъп до медицинска помощ, включително дейности по медицинска експертиза и осигуряване на достъп при бедствия и аварии. Опорните лечебни заведения трябва да разполагат със структури по четирите направления на лечебната дейност – терапевтични, хирургични, акушеро-гинекологични и педиатрични, както и действащо спешно отделение. Този тип лечебни заведения ще трябва да осигурят структури и за дългосрочна грижа“, гласи документът.

Ролята на общинските болници пък ще бъде запазена при ангажимент на общините за тяхното поддържане и при ползване на ресурсите на държавния бюджет и на бюджета на НЗОК за осигуряване на медицински персонал в отдалечени и труднодостъпни региони.

За създаването и поддържането на този вид организация управляващите ще разчитат на Националната здравна карта като механизъм за ефективна регулация на капацитета на болничната мрежа. В районите, в които има излишък на болнични ресурси,

НЗОК ще сключва селективно договори с лечебни заведения,

които осигуряват най-квалифицирана и комплексна грижа най-близо до хората, е записано в Стратегията.

Усилията ще бъдат насочени основно към намаляване на броя на леглата за активно лечение на остри заболявания, развитие на високотехнологични диагностични и лечебни услуги и на структури за рехабилитация, за продължително лечение и палиативни грижи. Малки и неефективни болници за активно лечение биха могли да бъдат преустроени в медицински центрове с легла за наблюдение и лечение до 48 часа и в структури за дългосрочни грижи – регионални лечебни заведения, които да осигуряват цяла гама от социални и медицински грижи: амбулаторни услуги, включително мобилни медицински грижи, физиотерапия, услуги за дневни грижи и в известна степен грижи за отдих и палиативни грижи, предоставяни както на място, така и в домашна среда, гласи още документът.

Всичко това от своя страна ще позволи на болниците за активно лечение да фокусират вниманието си върху основната си дейност и по този начин ще допринесе за повишаване на ефективността на болничния сектор като цяло, смятат здравните власти.

Ще бъдат създадени стимули и условия за осигуряване на възможно най-голям обхват медицински услуги в една болница, а от друга страна с цел осигуряване на комплексност на грижите за пациентите ще се използват всички възможности и за

подобряване взаимодействието между лечебните заведения чрез различни форми на обединения

„От икономическа гледна точка такива обединения на лечебни заведения ще доведат до намаляване на рисковете, до по-пълното използване на съществуващия капацитет и оптимизиране на разходите, а за населението ще гарантират достъп до здравеопазване в регионите и комплексна здравна грижа“, посочва се в Стратегията.

Мерките за повишаване на ефективността в болниците ще бъдат съпроводени и от усилия за подобряване качеството на предоставяните услуги. С особен приоритет ще бъде създаването на

механизъм за обвързване на финансирането на болниците с резултатите от дейността и качеството

на предоставяните услуги. Ще бъде подкрепено въвеждането на съвременни технологии и иновации, които дават възможност за ранна диагностика и безопасно и ефикасно лечение на все по-голям брой заболявания. Приоритет ще бъде също така използването на новите комуникационни технологии за развитие на дейности в областта на телемедицината, теледиагностиката и телемониторинга, както и развитието на НЗИС.

Основните публични инвестиции ще бъдат насочени към укрепване на капацитета на конкретни лечебни заведения и болнични структури – т. нар. опорни и приоритетни болници от четвърто и пето ниво на достъп, е записано още в Националната здравна стратегия.

С целия документ можете да се запознаете тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
vM*s

Гост 17.11.2023 09:38:29

Звучи добре, но силно се съмнявам в практическото приложение. Финансирането на самия процес по трансформиране на болничната система е основния елемент, който ми се вижда някак несигурен.

аз 16.11.2023 19:59:06

Плащайте на лекарите си по европейски бре, хайвани комунистически.

Гост 16.11.2023 21:15:58

Работи по европейски бре, мафиотино с бяла престилка

аз 17.11.2023 08:19:32

Точно за теб няма да си мръдна пръста.

лекар1 17.11.2023 07:26:03

Ако е по европейски ще чакаш за специалист минимум три месеца! За ЯМР - половин година, ако си още жив другарю!


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Калайджиев: Нека да видим къде са тези чужденци-лекари, които ще дойдат да работят за 500 долара
08.07.2025 11:14:03

Д-р Калайджиев: Нека да видим къде са тези чужденци-лекари, които ще дойдат да работят за 500 долара

6 години продължава обучението по медицина в България, с държавните стажове и изпити стават 6,5 г ...

Румъния: Пациентите ще дават оценка на храната в болниците през сайта на здравното министерство
08.07.2025 10:20:44

Румъния: Пациентите ще дават оценка на храната в болниците през сайта на здравното министерство

От 14 юли на уебсайта на Министерството на здравеопазването на Румъния ще бъде достъпен онлайн фо ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...