Лекарите, които вчера бяха арестувани в Пловдив за документни измами и са замесени в схема с фиктивни изследвания, са с дългогодишен опит. Те са практикували в Пловдив, Асеновград и близките села и са на възраст между 39 и 67 години. Това каза пред Нова телевизия прокурорът от Районна прокуратура в Пловдив Димитър Костов.
„Направленията, издадени от тях, са над 1800 и са за повече от 18 000 лева. Схемата е била много проста. Лица, които са осигурени и са имали нужда по закон да им бъдат направени микробиологични изследвания, са отивали при своите общопрактикуващи лекари с молба да им бъде помогнато без да се явяват лично за изследването и без да им бъдат взимани проби. Пациентите са оставяли здравните си книжки, които впоследствие са били превозвани към лабораторията и подпечатвани там. Лекарите са пращали или празни проби, или свои. Не е имало тарифа за услугата. Пациентите са оставяли между 10 и 20 лева логистична такса“, обясни той.
По думите му управителят на лабораторията, който също е замесен в измамата, е обучил своите служители на регистратурата, когато пристигнат здравни книжки от конкретен общопрактикуващ лекар, да бъдат отделени и да се изготви процедура по по-различен начин от този, който се изисква по закон.
Прокурор Костов обясни, че периодът, който обхваща разследването, е 2023-2024 година. Предстои анализ на данните, които са събрани като доказателства и този период може да бъде разширен, както и да бъде разширен броят на обвиняемите.
„Сумата, която е източена, не е голяма в сравнение с други дела от този род, но обществената опасност на престъплението е по-висока, тъй като хората, на които са правени фиктивните изследвания, работят в хранително-вкусовата промишленост и детски градини“, допълни прокурорът.
Към настоящия момент седем лица са привлечени като обвиняеми по делото. Петима от тях са задържани първоначално за 24 часа, а след това – освободени под гаранция в размер на 3000 лева, тъй като съдействали на разследването. Двама от заподозрените са задържани за 72 часа и е поискано да останат за постоянно в ареста. „Става въпрос за собственика на лабораторията и доктор Велислав Николов, който в момента е подсъдим по друго дело и преди е хващан за подобна схема за източване на НЗОК“, уточни прокурор Костов.
Ако бъдат признати за виновни по обвиненията за документна измама, задържаните медицински лица ги грози затвор между 2 и 8 години.
Maвродийката, за 150 000 000 изфирясали, така ли го арестуваха?
Скандалният банкер Стоян Мавродиев, главно действащо лице по аферата с кредита-грабеж от държавната Българска банка за развитие (ББР) в размер на 150 млн. лв., отпуснат без обезпечение на Румен Гайтански – Вълка през 2019 г., е прибрал рекорден рушвет от 15 милиона лева за участието си в дръзката финансова измама с парите на данъкоплатците. През миналата седмица Мавродиев и близкият до почетния председател на ДПС Ахмед Доган бизнесмен със сенчеста закваска Румен Гайтански – Вълка бяха обвинени от прокуратурата за извършено длъжностно присвояване в особено големи размери и за серия от документни измами, чрез които отпуснатите от държавната Българска банка за развитие почти 150 млн. лв. потъват в частни джобове. Мавродиев е най-уязвимият сред обвиняемите, тъй като е бил главен изпълнителен директор на ББР и лично е одобрил с подписа си предоставянето на многомилионния заем на Румен Вълка. Очилатият финансист рискува присъда от 10 до 20 години затвор и конфискация на имуществото му, ако бъде признат за виновен. Вече цяла седмица Стоян Мавродиев е в неизвестност за властите, а предположенията са, че се укрива в Гърция, където притежава имоти за няколко милиона евро. Твърди се, че бившият шеф на ББР е закупил три луксозни вили в баровското селце Посиди на първи ръкав на Халкидики с част от рекордния подкуп, който е получил през 2019 г., за да одобри отпускането на заема за 150 милиона лева към фирма на Румен Вълка. Смята се, че имотите на Мавродиев в Гърция, закупени през 2020 г. чрез офшорно дружество с прикрит реален собственик, струват над 5 милиона евро. Според източниците още в края на миналата седмица Мавродиев е напуснал Гърция и се е отправил към Истанбул. В момента е или в турския мегаполис, или се крие в Дубай, където според слуховете през 2022 г. си е купил луксозен апартамент за 2,5 милиона евро. През пролетта на 2021 г., броени месеци след като е отстранен като главен изпълнителен директор на Българската банка за развитие (ББР) със заповед на тогавашния премиер Бойко Борисов, Стоян Мавродиев купува имение в София за впечатляващата сума от 5 милиона лева. Луксозният имот на корумпирания финансист е част от 5-звездния частен жилищен комплекс с контролиран достъп „Панчарево парк“, разположен на хълмовете над Панчарево сред зеленина и борови гори и с панорамна гледка към езерото и Лозен планина. Тузарската къща на Мавродиев е с разгъната застроена площ от 1200 квадратни метра и с двор от над 4 дка. Външен басейн с постоянно подгряване, сауна, фитнес салон, винарска изба и домашно кино са само част от екстрите и ежедневния бит на чевръстия банкер. Палатът на Мавродиев е реализиран от италианско архитектурно студио и всички материали и оборудване – дограми, щори, врати, специални настилки, мебели и осветителни тела са внос от Апенините.
Смешници! Седем охранени тунеядци конвоират в съда 45 килограма жена. Окована!? И ние им плащаме заплатите, които са равни на две лекарски. Време е за стачки в здравеопазването. Сега ходим пеша, здравословно е, тогава обаче ще мрем прави. Долу ръцете от българските лекари, нещастници!
А каква е обществената опасност? Че веднъж в годината не са открити глисти ли?
Мали, мали... ужас! 18 000лв. за седем души - и за един уикенд в смотания Велинград не стига.
Боже опази каква измама. През това време в ЦУ на НЗОК крадат с камиони, но 18000 лв за 2 години е новина!
Мани, мани...по принцип човекът е прав, но само да попитам с 5-те милиарда, опоскани от чекистката МАФИЯ от КТБ какво стана? Там общественият интерес по-голям ли е?