Лекарите, които вчера бяха арестувани в Пловдив за документни измами и са замесени в схема с фиктивни изследвания, са с дългогодишен опит. Те са практикували в Пловдив, Асеновград и близките села и са на възраст между 39 и 67 години. Това каза пред Нова телевизия прокурорът от Районна прокуратура в Пловдив Димитър Костов.
„Направленията, издадени от тях, са над 1800 и са за повече от 18 000 лева. Схемата е била много проста. Лица, които са осигурени и са имали нужда по закон да им бъдат направени микробиологични изследвания, са отивали при своите общопрактикуващи лекари с молба да им бъде помогнато без да се явяват лично за изследването и без да им бъдат взимани проби. Пациентите са оставяли здравните си книжки, които впоследствие са били превозвани към лабораторията и подпечатвани там. Лекарите са пращали или празни проби, или свои. Не е имало тарифа за услугата. Пациентите са оставяли между 10 и 20 лева логистична такса“, обясни той.
По думите му управителят на лабораторията, който също е замесен в измамата, е обучил своите служители на регистратурата, когато пристигнат здравни книжки от конкретен общопрактикуващ лекар, да бъдат отделени и да се изготви процедура по по-различен начин от този, който се изисква по закон.
Прокурор Костов обясни, че периодът, който обхваща разследването, е 2023-2024 година. Предстои анализ на данните, които са събрани като доказателства и този период може да бъде разширен, както и да бъде разширен броят на обвиняемите.
„Сумата, която е източена, не е голяма в сравнение с други дела от този род, но обществената опасност на престъплението е по-висока, тъй като хората, на които са правени фиктивните изследвания, работят в хранително-вкусовата промишленост и детски градини“, допълни прокурорът.
Към настоящия момент седем лица са привлечени като обвиняеми по делото. Петима от тях са задържани първоначално за 24 часа, а след това – освободени под гаранция в размер на 3000 лева, тъй като съдействали на разследването. Двама от заподозрените са задържани за 72 часа и е поискано да останат за постоянно в ареста. „Става въпрос за собственика на лабораторията и доктор Велислав Николов, който в момента е подсъдим по друго дело и преди е хващан за подобна схема за източване на НЗОК“, уточни прокурор Костов.
Ако бъдат признати за виновни по обвиненията за документна измама, задържаните медицински лица ги грози затвор между 2 и 8 години.
А каква е обществената опасност? Че веднъж в годината не са открити глисти ли?
Мали, мали... ужас! 18 000лв. за седем души - и за един уикенд в смотания Велинград не стига.
Боже опази каква измама. През това време в ЦУ на НЗОК крадат с камиони, но 18000 лв за 2 години е новина!
Мани, мани...по принцип човекът е прав, но само да попитам с 5-те милиарда, опоскани от чекистката МАФИЯ от КТБ какво стана? Там общественият интерес по-голям ли е?