Премахва се задължението да се съставя доклад до изпълнителния директор на ИАМО след извършена проверка от служителите, които правят проверките. Това е заложено с промени в Наредбата за условията и реда за извършване на проверки на лечебните заведения от Изпълнителна агенция „Медицински одит“.
Промените са публикувани на сайта на Здравното министерство за обществено обсъждане и са свързани с преодоляване на идентифицирани в хода на контролната дейност на агенцията затруднения и оптимизиране на организацията на работа.
Припомняме, днес от прокуратурата съобщиха, че е образувано наказателно производство за престъпления по служба в ИАМО, където след проверка са установени редица пропуски и нарушения.
С измененията в нормативния акт се предвижда за нуждите на отчетността и контрола, лицата, които осъществяват проверки, да представят отчет до изпълнителния директор за извършената работа в срок до 5 дни от датата на връчване на констативния протокол на проверявания. Въвежда се и забрана за включване в отчета на правни квалификации за наличие на извършено нарушение и информация за последващи действия от административно-наказателен характер. Необходимостта да се повишат гаранциите за оперативна самостоятелност на актосъставителя за всеки конкретен случай е една от причините да се въведе и разпоредба, обезпечаваща незаменяемост и устойчивост на направените констатации в констативния протокол, посочва се в мотивите към промените. „Двете разпоредби гарантират елиминиране на възможността за оказване на въздействие от страна на изпълнителния директор върху обективността на административно-наказателния процес. Същевременно, изискването за представяне на отчет е гаранция за осъществяване на функциите на изпълнителния директор по оперативно ръководство и контрол върху работата на служителите в агенцията“, отбелязват от ведомството.
Основните цели на проекта са да се осигурят условия за свободна, безпристрастна и обективна оценка за съответствие между установените в хода на проверките факти и обстоятелства и нормативно установените изисквания за упражняване на съответната дейност в посока формиране на независимо вътрешно убеждение у актосъставителите относно констатираните нарушения, както и да се осигурят нормативни гаранции за премахване на възможност за въздействие върху независимата преценка на служителите на агенцията, определени за актосъставители, относно наличие на извършено нарушение и съставяне на съответен акт за административно нарушение, в процедурата по извършване на проверки на лечебните заведения.
Очакваните резултати от прилагането на разпоредбите са постигане на по-голяма оперативност, ефикасност и ефективност на контролната дейност с оглед реализиране на принципите на обективност, независимост и безпристрастност в работата на контролните органи, посочват още от МЗ.
Да не би в касата положението да е по-различно?! Едва ли и там има съставен протокол или акт без намеса отгоре?! Или колко от тях са паднали в съда заради процедурни нарушения?!
В касата контрол няма!Какъв контрол очакваш от гърбави, кьорави и напикани пенсионери, завършили медицина през 19 век и никога не я упражнявали. Да не говорим пък за бивши сервитьорки, барманки, козметички, маникюристки, танцьорки, сдобили се задочно с измислени дипломи по икономика от неизвестни ВУЗове или колежи. В повечето случаи не е необходима намеса от горе. Те са нарочно подбрани да са с нисък капацитет на интелект и в голяма степен тази им безмозъчност ги прави удобни за началниците им и за проверяваните обекти
Ей сега герберастките калинки-милиционери ще си веят байряка
Ако прочетете промените ще паднете от смях най-важната е че се заменя РЗИ С РЦЗ