!
Понеделник, 07 Октомври 2024
31
март
 

Проучване сочи: Всеки трети българин в пандемията е имал нужда от здравни грижи, несвързани с COVID-19

Над 600 000 са били затруднени в провеждането на лечение поради ограничителните мерки

Сряда, 31 Март 2021 | 17:53:23


Всеки трети българин е имал необходимост от здравни грижи в условията на пандемията, които не са свързани с COVID-19, като най-големият дял от тях е на хората на възраст над 60 години. Това сочат данни от национално представително допитване, проведено

Всеки трети българин е имал необходимост от здравни грижи в условията на пандемията, които не са свързани с COVID-19, като най-големият дял от тях е на хората на възраст над 60 години. Това сочат данни от национално представително допитване, проведено в периода 5-10 март 2021 г., от изследователски център „Тренд“ сред 1004 пълнолетни български граждани по поръчка на Националната пациентска организация, информираха оттам. То е осъществено в рамките на проекта „Пациентският отговор срещу COVID-19“, който се изпълнява с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.

Основният извод от изследването затвърждава наблюденията на НПО, че в пандемията ясно се открояват проблемите при заболяванията, различни от COVID-19, като това е най-изразено при хроничните заболявания, където пациенти, страдащи от тях и преди пандемията, нямаха достатъчно качествен достъп до ефективно здравеопазване, отговарящо в голяма степен на потребностите им, отбелязват от организацията.

Повече от половината българи – 59%, одобряват въведените здравни мерки за справяне с пандемията, като 14% дават положителна оценка, а при 45% оценката е по-скоро положителна. Всеки четвърти анкетиран има по-скоро отрицателно отношение към мерките, а 6% ги оценяват изцяло негативно.

Сред посочилите положителна оценка за мерките най-голям е делът на младите хора от възрастовата група 18-29 г. - те съставляват 49% от участниците в допитването.

В рамките на проучването е установено, че 12% от анкетираните са срещали проблем с провеждане на лечението си поради ограничителните мерки за овладяване на пандемията. Като се има предвид, че 1% от извадката отговаря на 55 000 души, то може да се направи извод, че повече от половин милион българи (над 600 000) са имали затруднения, а по-възрастните най-често са се сблъсквали с такъв проблем, е изводът на социолозите.

Един от всеки 10 българи (9%) е имал нужда от здравна грижа, свързана със заболяване, предизвикано от COVID-19, сочи още проучването. Най-висок дял на потърсилите здравна грижа, свързана с COVID-19, са от възрастовата група между 40 и 60 години.

67% от деклариралите, че са боледували от COVID-19, не са имали нужда от болнична помощ, a 27% са се лекували в здравно заведение. 69% от тези, които са боледували от COVID-19, но не са имали нужда от болнична помощ, оценяват като адекватно лечението, което са получили от личния лекар. 9% не са доволни от лечението, предписано от личния лекар. 68% от българите, стигнали до болница, твърдят, че са получили адекватна здравна грижа, а 28% посочват, че не са получили достатъчно грижи.

Данните от допитването показват още, че всеки осми българин е срещал проблем при посещение на общопрактикуващ лекар по време на пандемията, а всеки десети е имал проблем в комуникацията с него, като с нарастването на възрастта нараства и делът на отговорилите, че са имали по-трудна комуникация с личния си лекар.

Изследването отчита, че 1 на 15 софиянци са имали затруднения при посещение на болнично заведение, а в областните градове такъв отговор е дал 1 от всеки 12 анкетирани. Всеки трети българин (33%) обаче посочва, че не е имал затруднения в това да посети лекар специалист.

В София 11% са имали трудности с посещение на специалист, а в областните градове – 13%. От българите, на които им се е налагало да потърсят спешна медицинска помощ по време на пандемията, само 3% споделят, че са срещнали проблеми. 6% от тях обаче са имали проблем да продължат лечението на хроничното си заболяване. Най-висок дял сред тях, очаквано, имат възрастните българи над 70 г.

35% от българите продължават да имат притеснения да посещават болнично заведение заради пандемията. С нарастване на възрастта нараства и делът на посочилите, че изпитват тревога да постъпят в болница. Това може да се дължи на факта, че възрастните хора са най-уязвимата група на заболели от коронавирус. 45% от българите обаче нямат страхове, свързани с COVID-19, при посещение на болнични заведения. Данните показват, че най-малко тревоги за посещения в болнични заведения има сред младите хора на възраст между 18 и 29 г. - те са 54% от всички анкетирани.

За всеки втори българин въведените мерки за справяне с пандемията от COVID-19 в болничните заведения е пречка за достъпа до лечение на другата патология, а 29% на сто не смятат, че въведените мерки в болниците са причина за ограничаване на достъпа до здравни грижи в тях.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
KfWY


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Диманов: Забавянето при ТЕЛК освидетелстването ще бъде поголовно и ще бъде с месеци
07.10.2024 13:43:55

Д-р Диманов: Забавянето при ТЕЛК освидетелстването ще бъде поголовно и ще бъде с месеци

 „Пренасочването на пациентско досие от една ТЕЛК комисия към друга се правеше при лип ...

Започва Седмицата за информираност за склеродермия
07.10.2024 12:59:09

Започва Седмицата за информираност за склеродермия

От 7 до 12 октомври отбелязваме седмицата за информираност за склеродермия. Организацията ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...