„Тези, които искат да продължат с втора доза на AstraZeneca, тъй като не са имали проблем първия път, могат да го направят. Тези, които имат притеснения, биха могли да сменят ваксината“. Това заяви пред БНТ вирусологът проф. Радостина Александрова в коментар за ваксината на AstraZeneca и решението на българските власти за различните варианти за прилагането й.
„Жените, които имат повишен риск от тромбоцитни събития, трябва да се посъветват с личните си лекари и те евентуално да ги насочат към друг тип ваксина”, посъветва тя. Проф. Александрова посочи, че наблюдаваните проблемни събития са описани след поставяне на първата доза. По думите й това би трябвало да означава, че ако човек е минал през първата доза и не се е случило такова нещо, би трябвало да има една по-голяма увереност да пристъпи към втората доза.
Специалистът подчерта, че ситуацията около тази ваксина се развива много бързо и се провеждат редица проучвания, за да се потвърди категорично връзката между нея и тромбозите, както и кои са уязвимите групи.
В процес на проучване все още е ваксината на Janssen, припомни тя, като в същото време заяви, че появил се при едни ваксини проблем не трябва автоматично да се прехвърля и на останалите.
Проф. Александрова коментира и смесването на различен тип ваксини при едни и същи лица.
Това, което показват предварителни данни, е, че може би една такава комбинация между векторна и РНК ваксина ще доведе до по-добър имунен отговор, заяви тя, като уточни обаче, че към момента тази оценка се базира само на изследвания на модели при животни и се очакват и такива при хора.
Самият факт, че са започнали такива клинични проучвания според нея означава, че не се очаква да настъпи сериозен проблем. Много е важно и разстоянието между двете дози, изтъкна тя, като допълни, че ако вирусът продължи да се разпространява, в един момент и имунизираните лица ще трябва да получат допълнителни ваксини. В един момент в бъдеще всеки един от нас може да се ваксинира с различна ваксина от тази, която първоначално е поставил, прогнозира тя. Към момента обаче никой не може да каже със сигурност дали ще е нужна трета доза, допълни специалистът, каза посочи, че ситуацията е много динамична и се променя непрекъснато.
На въпрос за колективния имунитет проф. Александрова каза, че появата на новите варианти на вируса и забавянето на процеса на ваксинация може да се окажат „препъни камъни“ за по-ранното му постигане. Очакванията за достигането му за повечето европейски държави по думите й са за последното тримесечие на годината.
Да, Петрунката отдавна не се е обаждал! Какво ли е прочел пак ченгенцето безсрамно?
Едни и същи мишки периодично се появяват във всички възможни медии за да ни агитират!
Утре е на смяна другия корифей, Петрунката.
Кикимор получава ли бонуси за всяко явяване?