Понеделник, 27 Март 2023
14
май
1
 

Проф. Витанов: Мерките у нас винаги сработваха, защото се прилагаха навреме

Петък, 14 Май 2021 | 09:43:04
1

Третата вълна отмина. Излизаме от зоната на турбулентността и влизаме в зоната на хаоса, където нещата са по-контролируеми. Прогнозите са добри, благоприятният сценарий тази година, за разлика от миналата, не беше дестабилизиран по празниците, тоест ни

Третата вълна отмина. Излизаме от зоната на турбулентността и влизаме в зоната на хаоса, където нещата са по-контролируеми. Прогнозите са добри, благоприятният сценарий тази година, за разлика от миналата, не беше дестабилизиран по празниците, тоест ние си бяхме на 1200 преди празниците, паднахме на 1000, сега падаме на 500, посока 300 и 100, ако внимаваме. Това каза математикът на Националния оперативен щаб проф. Николай Витанов пред БНТ.

„Не трябва много да се уповаваме на сезонния ефект обаче, защото гледате какво става в Индия – и там температурите са високи. Индийският щам е на нашите граници, пуснем ли го вътре - спокойствието ще свърши, защото щитът ни е още 40%, тоест има 60% от хората, които са податливи, а то е достатъчно да се вдигне още една вълна“, каза още той.

По думите му в момента щитът срещу заразата расте и ако вървим така, след 60 и няколко дни ще стигнем 70% обхват от изградилите имунитет. „Обаче - този имунитет не е вечен и ако ние плеснем с ръце и се прегърнем, той ще започне да намалява поради факта, че антителата си заминават. Тоест от 70, той ще стане 60-50-40% и отново може да се получи някаква следваща вълна наесен, ако не внимаваме. В момента ние доста сме ограничили вируса, ако внимаваме, лятото ще е спокойно“, заяви математикът и допълни, че сега около 1,6-1,7 милиона са тези, които са се срещнали с вируса у нас.

„Вирусът отслабва, но става по-прилепчив. Аз съм сигурен, че фармацевтичната индустрия ще измисли и лекарства. Така че благоприятният сценарий е, че този вирус ще продължи да съществува, но без да създава толкова големи проблемиЩе дойде време и то няма да е далече, когато смъртността ще падне на под 10 случая на ден“, прогнозира проф. Витанов.

„Разбира се, че се справихме като общество с кризата. Забележете, че при нас мерките винаги сработваха, просто защото се прилагаха навреме“, подчерта той.

По отношение на работата на Националния оперативен щаб проф. Витанов заяви, че не е очаквал, че той ще просъществува 14 месеца.

„Когато бяхме при министър-председателя, той ми каза един път седмично да ходя на брифинги и аз мълчаливо не изпълних това нещо, защото знаех, че в момента, в който се появя там, ще почнат едни такива работи... Трябва да знаете, че в тези 14 месеца аз седях в окопа, а в гърба ми се стреляше от тези, които трябваше да пазя. Имаше някои мои колеги, които се опитваха да изместят Витанов, ходят приказват, разговарят. Да, ама Витанов всеки ден си дава прогнозите, началниците гледат и така - ето ме тук! Сега ме обвиняват, че съм ги изоставил в труден момент точно тези, които ми стреляха в гърба. Аз излизам от окопа, влизайте вие, изкарайте 14 месеца с такава точност, отблъснете 2-3 вълни и тогава ще говоря с вас. Никога не съм се борил за слава, вашите хора добре знаят как се взима интервю от мен - не е много лесно“, категоричен беше математикът.

„Славата за мен никога не е била самоцел, не съм искал да правя политическа кариера, да ставам депутат, въпреки че ми предлагаха. Рано ми е да влизам в политиката, това е мръсна работа за мен. Мястото ми в Националния оперативен щаб е свободно, който иска да го заема. Искам да се махна, аз си имам работа в науката, подчерта математикът.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
G95t

666 14.05.2021 21:01:37

Педал!


Всичко за коронавируса
Още новини
Екип на ВМА бе транспортиран спешно със
27.03.2023 12:36:08

Екип на ВМА бе транспортиран спешно със "Спартан" при донорска ситуация

Дежурен екипаж на самолета „Спартан“ от 16-та авиационна база „Враждебна“ ...

Доц. Ранков: Около 7 дни трябват на човек, за да се адаптира към новото часово време
27.03.2023 11:49:30

Доц. Ранков: Около 7 дни трябват на човек, за да се адаптира към новото часово време

„Нашият навик да ставаме по едно и също време е по-устойчив на навика ни да си лягаме по ед ...




Актуална тема
Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...

Нужна ли е промяна на търговския статут на болниците?
12.05.2021 15:14:28 Полина Тодорова

Нужна ли е промяна на търговския статут на болниците?

Със затихването на епидемията от COVID една друга ключова за здравния сектор тема отново бе поста ...