Петък, 13 Декември 2024
08
окт
2
 

Проф. Генчо Начев: Лекарствената политика е сбъркана

Няма такава страна, в която парите за лекарства да са равни на парите за болнична помощ, каза проф. Начев

Понеделник, 08 Октомври 2018 | 10:35:32
2

„Схеми за източване на Касата с лекарства знаем, че съществуват. В единия вариант се изписват лекарства, от които пациентът няма нужда и се прави реекспорт с тях. В другият случа - не се дават на пациента, което е по-страшно, защото директно заст

„Схеми за източване на Касата с лекарства знаем, че съществуват. В единия вариант се изписват лекарства, от които пациентът няма нужда и се прави реекспорт с тях. В другият случа - не се дават на пациента, което е по-страшно, защото директно застрашава здравето и живота му. Смятам, че въобще лекарствената политика е сбъркана. Няма такава страна, в която парите за лекарства да са равни на парите за болнична помощ, както няма и такава, в която толкова малко пари да се отделят за доболнична помощ“. Това каза изпълнителният директор на УМБАЛ „Св. Екатерина” проф. Генчо Начев пред bTV. Във връзка с разследването на онкоболниците „Йоан Павел“ в София и „Св. Мина“ в Благоевград, той допълни, че не иска да коментира докато не приключи разследването.

„Знаем мощта на фармацевтичните компании. Знаем за тяхното лобиране, твърденията им, че  всяко ново лекарство е панацея, лекува всичко и е нещо вълшебно. Спекулира се с нещастието на хората и без клинични изпитания се пускат на пазара“, допълни проф. Начев.  

Той подчерта, че предложенията на министър Ананиев за реформа на здравноосигурителния модел са опит да се направи нещо реално. „За да се започне реформа обаче, първото, което трябва да се направи е реално остойностяване на медицинските услуги. Без да се знае колко пари са необходими за покриване на здравеопазването на този етап, нищо не може да се направи. След като се знае реалната цена на медицинската услуга съвкупно, тогава може да се каже – да, толкова пари има от тези 8%, останалите трябва да помислим по какъв начин ще се добавят“, уточни проф. Начев.

Той припомни, че към момента цените са правени през 2002 г. и  въпреки че основната заплата е скочила два пъти и половина, скочили са ток, вода, отопление и има нови методи, които се въвеждат и са свързани с апаратура, която струва много пари, консуматив, който е на съвсем друга цена, те не са се променили.

„Ако реално бъде остойностено, че операцията струва 20 000, а ние сме изразходвали 30 000, трябва да разберем къде сме сбъркали. Ако пък ние сме най-добрите и ползваме най-добрата апаратура, пациентът трябва да доплати за тази екстра. Важно е да се определи колко от тези пари се дават от публичните средства, от осигурителния фонд и колко остават да се доплащат. Тогава вече човек би трябвало сам да може да си направи сметката дали ще отделя бели пари за черни дни, дали ще се застрахова някъде, за да може да му се покрива… Трябва да има свобода на избора“, каза проф. Начев.

По думите му рязката демонополизация на Касата с декрет е много опасна. „Още в началото на прехода в Унгария и Чехия се състоя това и фалираха каси. Самите застрахователи не са готови още за такова нещо, затова трябва да има един гратисен период от година-две, за да се подготвят. Другото в този модел е, че парите за здравеопазване остават същите“, поясни директорът на „Св. Екатерина“.

Другото, което според него липсва в системата, е контрол на качеството. Контролът трябва да е по отношение на това, че не можеш да изпишеш нещо, което не си извършил, затова трябва да се въведе електронното здравеопазване, което няма да позволи да отчиташ пред Касата пациенти, които не са минали въобще, каза проф. Начев.

Той коментира и Наредбата на МЗ, според която Здравната каса ще купува медицинските изделия за болниците като положително решение. „Когато договаряш нещо в голям обем, би трябвало цената да е по-ниска, отколкото когато го договаряш в по-малък обем. Второ – това ще спести процедурите по ЗОП на болниците, които са свързани с време“, каза проф. Начев.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
TB*2

UK doctor 23.10.2018 22:11:20

Този е цар на празните приказки и лизач на всеки нов министър. За да бъдат пуснати на пазара лекарствата трябва да са с доказана безопасност и ефективност. Това няма как да стане без клинични изпитания.

Гост 09.10.2018 23:04:48

Генчо, много си прост, как без клинични изпитвания се пускат на пазара? Абсолютен нещастник, същите глупости плещеше преди време и Радко Гайдарски.


Всичко за коронавируса
Още новини
Служебното правителство внесе в Народното събрание проектобюджетите на НЗОК, ДОО и държавния
13.12.2024 18:02:43

Служебното правителство внесе в Народното събрание проектобюджетите на НЗОК, ДОО и държавния

Служебният кабинет внесе днес в Народното събрание проекта на Закон за държавния бюджет на Републ ...

Огнян Михайлов ще е в ръководството на МБАЛ – Видин през следващите 3 години
13.12.2024 17:34:36

Огнян Михайлов ще е в ръководството на МБАЛ – Видин през следващите 3 години

Огнян Михайлов печели конкурса за независим член на Съвета на директорите на МБАЛ „Св. Петк ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...