!
Понеделник, 12 Май 2025
03
юли
 

Проф. Илко Гетов: Нови аптеки и оператори се присъединяват към системата за верификация

Сряда, 03 Юли 2019 | 12:57:50


„В последните дни има вълна от нови аптеки и оператори, които се присъединяват към системата за верификация след оповестяването на случая с износ от български търговец на лекарства с фалшиви опаковки. Надеждата ни е, че до края на гратисния перио

„В последните дни има вълна от нови аптеки и оператори, които се присъединяват към системата за верификация след оповестяването на случая с износ от български търговец на лекарства с фалшиви опаковки. Надеждата ни е, че до края на гратисния период ще изпълним европейските критерии и нива. Предполагам, че гратисният период ще бъде до края на септември т.г.“. Това коментира проф. Илко Гетов, председател на Българския фармацевтичен съюз в предаването „Тази сутрин“ по БиТиВи.

„Този случай има два положителни аспекта – на първо място е фактът, че тези лекарства не са стигнали до пациентите в Холандия. На второ място това показва, че системата за верификация, въведена в ЕС, работи. Т.е., ние можем да бъдем сигурни, че навсякъде по веригата за доставка, тогава когато надлежно се проверяват кодовете, в законната верига няма да могат да навлязат фалшифицирани лекарства.

Най-големият проблем е как това лекарство, което не е в неограничени количества на българския пазар и по принцип има луфтове в доставката му, се оказва налично за паралелен износ. Т.е. откъде е дошло? От трета държава, купено е от някой друг търговец на едро, изнесено е от болница или се е появило в системата. Къде, в кой момент евентуално би изтекъл срокът на годност на медикамента – в склада на този търговец, при предишния оператор? Как са се случили нещата? Необходима е пълна прозрачност, за да можем всички, които работим, да имаме яснота и да изчистим името си“, допълни проф. Гетов.

Той уточни, че фармацевтът, който е съсобственик на склада, е бивш негов студент и е с прекъснати права от 2018 г. А отговорният фармацевт на склада е с прекъснати права от 2012 г. Тези специалисти са прекъснали плащането на членския си внос и са сменили местоработата си, без да уведомят Регионалната фармацевтична колегия.

„Това поставя още един път въпроса, че е крайно време да излязат от сивия сектор такива фармацевти. Има пропуски в законодателството. В момента нашият закон е между първо и второ четене в НС и може би тук е моментът да се добави текст, в който и фармацевтите, работещи при търговец на едро, трябва да членуват във Фармацевтичния съюз, т.е. да могат легално да практикуват професията си.

Категорично мога да потвърдя, че в болниците у нас са въведени аптечен софтуер и следене на количествата, отделно съхранение на опаковките с изтекъл срок на годност. Там се поръчват и доставят количества, необходими за конкретен пациент, тъй като това са изключително скъпи лекарства. Проверяват се неколкократно, преди да стигнат до пациента и аз мога да гарантирам, че моите колеги професионално изпълняват задълженията си“, заяви проф. Гетов.

 

 

 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
m*Le


Всичко за коронавируса
Още новини
Днес започва Европейската седмица на общественото здраве
12.05.2025 14:19:09

Днес започва Европейската седмица на общественото здраве

Днес започва Европейската седмица на общественото здраве – годишна инициатива, организирана ...

Над 250 офталмолози обсъдиха усложненията и подходите за справяне с катарактата
12.05.2025 13:30:01

Над 250 офталмолози обсъдиха усложненията и подходите за справяне с катарактата

Над 250 специалисти и специализанти по офталмология събра научен форум, който обедини XVIII Конфе ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...