„Новината за първия случай на птичи грип при човек, завършил със смърт, е повод за притеснение, сега най-важното е внимателното наблюдение и следене на ситуацията в международен план“. Това заяви пред Zdrave.net проф. Нели Корсун, ръководител на Националната референтна лаборатория по грип и остри респираторни заболявания при Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).
По думите й опасенията идват от факта, че е възможно тези вируси да прескачат видовата бариера и да заразяват и човека, въпреки че засега тази тенденция е много слаба.
„В света има описани случаи на инфекция, причинена от силно заразни щамове от типовете H5 и H7, например H5N1, H5N2, H5N6“, обясни вирусоложката.
Щамът H5N2, който е причинил инфекцията при починалия, е изключително рядък, вероятно човекът и имал контакт с птици, допълни тя.
Специалистката бе категорична, че случаите на предаване на тези вируси от човек на човек засега са много редки, но ситуацията може рязко да се промени, ако те започнат да мутират и да се променят генетично.
„Тогава вирусът може да придобие епидемичен, дори пандемичен потенциал. Опасността не трябва да се подценява, защото до този момент ние, хората, не сме се срещали с този вирус и нямаме изграден имунитет. Така че, ако се срещнем с него и се разболеем, можем да очакваме, че такава инфекция ще протича тежко по тази причина“, обясни проф. Корсун.
Тя увери, че има добре изградена информационна система за международен обмен на данни, в която участва и НЦЗПБ.
„Получаваме ежедневно данни от СЗО, Европейския център за контрол на заболяванията (ECDC), от други институции, не само оперативни, но и за провеждани изследвания от различни екипи, на различни места по света Това е изключително важно. Най-същественото е внимателното наблюдение, което трябва да бъде постоянно“, заключи проф. Корсун.