Антителата не са единственият белег за наличие на имунна защита. Антитела в кръвта има при скорошна среща с вируса. Това пред bTV проф. Доброслав Кюркчиев, началник на Лабораторията по клинична имунология в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“.
„Когато човек не се е срещал дълго време с вируса, клетките, които отделят антитела, се оттеглят в своите центрове в лимфните възли и съответно антителата могат да изчезнат от кръвта. Това е съвсем логично да се случи след преболедуване или ваксинация“, обясни имунологът.
По думите му има заблуда, че ваксинираните имали само антитела, а преболедувалите имали и антитела, и Т-клетъчен имунитет. „И едните, и другите имат и двете, именно заради връзката между двете неща. Т-клетките са два вида – едните убиват заразени с вирус клетки, а другите организират цялата имунна отбрана. Наричат се помощници. Те помагат и на тези Т-клетки, които убиват, и на В-клетките, които секретират антитела. Тоест чрез изследване на Т-клетъчния имунитет получаваме двойна информация“, поясни проф. Кюркчиев.
Той разказа за изследване, направено от екип от 37 лекари в болница „Св. Иван Рилски“, в което се включват имунолози и ревматолози с поставена втора доза ваксина през януари 2021 г. В началото на април те правят тест за това как реагира имунитетът и как се променя защитата. „Идеята е да се съпоставят нивото на антителата и Т-клетъчният имунитет при лекари, които се срещат непрекъснато с вируса и които са ваксинирани по едно и също време. При 31 от тях са установени и антитела, и Т-клетъчен имунитет. При шестима и двете липсват в кръвта. Явно тези шестима души не са се срещали скоро с вируса и тези клетки вече са в лимфните възли“, каза проф. Кюркчиев.
По думите му това е класика в имунитета, но в света има само няколко подобни публикации, сравнително иновативно, но не било сензация. „Обобщено – това означава, че защитата е скрита, не е в кръвта, а в базите – в лимфните възли“, допълни проф. Кюркчиев.
„Антителата не са единственият критерий за защита. Важно е да се отбележи, че Т-клетъчният имунен отговор е много запазен при Омикрон в сравнение с Делта варианта“. Това означава, че боледуването от Омикрон няма да е някаква драма и това го наблюдаваме в целия свят“, обясни имунологът.
Той каза още, че не е животозастрашаващо, ако се ваксинираме и в същото време сме болни. Това единствено би могло да доведе до по-бурна реакция, която се изразява с по-висока температура, увеличени лимфни възли и т.н.
„Няма никакъв смисъл от изследването на антитела. Разумно е човек да си постави дозата, нищо няма да стане на никого от повече антитела. Никой не е казал, че наличието на Т-клетъчен имунитет ще предпази от зараза, но в голяма степен на достоверност може да се твърди, че ще предпази от тежко боледуване. Крайно време е да започнем да правим тази разлика“, допълни проф. Кюркчиев.
Той също така уточни, че инфектиран не означава болен. „Инфектиран означава човек, който може да има някакъв дискомфорт, на който до 2019 г. не обръщахме никакво внимание, а станахме сега много чувствителни“, каза проф. Кюркчиев.
Имунологът не се ангажира да каже дали коронавирусът затихва, тъй като по думите му това трябва да кажат епидемиолозите, в чиито компетенции е този въпрос.
Според него няма да се налага да си слагаме и четвърта доза ваксина, а тенденцията е да има годишна ваксинация по желание, както е с грипните ваксини.
Проф. Кюркчиев беше категоричен, че „зеленият сертификат“ е ненужен, защото той е въведен при Делта варианта, когато е установено, че ваксинираните и преболедувалите в много по-малка степен могат да се заразят и съответно да разпространяват вируса. „При „Омикрон“ обаче това не е така, което прави сертификатът излишен от имунологична гледна точка“, смята проф. Кюркчиев.
Аз обичам мезенхимни клетки.
Трябва да бъде подаден колективен иск към този и всички останали Мангъровци! Докога ще търпим цялото това безобразие!?!