„Тепърва ще се разраства циркулацията на грипа, но и към момента заразените не са малко. Всяко едно събиране води до обмяна на вируси, сега сме след празници и това също изигра своята роля“. Това каза директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова пред БНТ.
„При нас се засилват подадените проби, при които се доказва грипен вирус, все по-голям процент са положителни, отдавна подминахме 10-те процента, които говорят, че грипът вече е при нас“, обясни тя.
Проф. Христова обърна внимание, че когато човек се разболее и след това оздравее, той вече е унищожил вируса в себе си. „Ако той не успее да предаде вируса, докато е болен, на други хора, ще спре циркулацията, което означава: при първи симптоми, когато не се чувстваме добре, нека да се изолираме“, препоръча специалистката.
Тя подчерта колко важно е това да се случи още в самото начало, когато разболелият се човек отделя вируса активно. Също така проф. Христова призова родителите да намерят начин да не изпращат децата си на детска градина, защото това е начин да се ограничава инфекцията.
„Сега е моментът, в рамките на седмица-две-три, просто да се намали циркулацията“, подчерта вирусоложката.
По думите ѝ за грипните вируси основно значение има имунната система на организма.
„Но тъй като вече три години сме в досег със SARS-CoV-2, голяма част от хората са го прекарали безсимптомно. И този досег създава готовност бързо да се справим с грипа. От друга страна, за грип имахме две нулеви години и липсата на тази подготвеност на нашата имунна система води до това, че протича по-тежко в момента. Същото се отнася и за респираторните вируси, те бяха ограничени и сега се завръщат с по-голяма сила“, посочи проф. Христова.
„В началото започнахме да изолираме тип A H3N2, в последните дни се засилва пандемичният щам тип А (H1N1) и очакванията са той да добие превес и да нараства. Всъщност, той е близо до превеса – вече достигна 40%. Грипният сезон започна рано тази година и се очаква да продължи по-дълго“, обясни тя.
Проф. Христова подчерта, че се очаква в края на януари и началото на февруари да бъде пикът на грипната вълна. Колко висок ще е този пик зависи от нас, от нашите действия, подчерта вирусологът.
„Всяка година е по-висок интересът към грипната ваксина, затова спомогна и Националната програма за хората над 65 години. Определено обаче интересът е по-голям, отколкото възможностите да се осигурят тези ваксини. МЗ закупува все повече ваксини, а и интересът в цял свят е засилен. Всички 300 000 ваксини бяха разграбени буквално и това е много хубаво, защото хората видяха, че ваксините предпазват, че са ефективни и нямат странични действия. А дори и човек да се разболее, той ще го прекара много по-леко, защото имунната система е обучена от ваксината и се справя още на входа. Децата са основен уязвим контингент не само за грип, но и за всички респираторни вируси. Големият проблем е, че те все още не са срещали с целия този букет от вируси и тепърва започват да изработват имунитет“, коментира специалистката.
Проф. Христова обясни още, че нараства разпространението на грипа в Западна Европа и в съседни за нас страни – Турция, Румъния, и няма как ние да останем изолирани.
„При децата е много важно да се потърси навреме лекарска помощ, има бързи тестове за доказване на грип, има и противовирусни препарати, които могат да спрат размножението на вируса. Трябва първо посещение при лекар, и второ – изолация“, каза тя.
Грипът има бързо начало, буквално за часове се вдига температурата и от пълно здраве човек се оказва болен. Високата температура, болките в тялото, отпадналостта са признак на виремия, при децата температурата е по-високо, защото те имат много по-силна имунна защита, докато при възрастните не е така.
„Празниците продължават и ние ще берем плодовете след това“, предупреди проф. Христова.