Нарастване на случаите на COVID отчитат специалистите у нас. Голяма част от тях не се регистрират официално, но тези, които се регистрират, служат за относително определяне на тенденцията, като тя е за увеличение с около 30% на седмица. Това стана ясно от думите на директорката на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова пред Nova News. Тя прогнозира, че скоро ще стигнем до удвояване на случаите, а до края на септември – вероятно и до утрояване.
„Официалният брой случаи е нисък, но като тенденция се отчита увеличаване на случаите, повишаване на хоспитализациите. Освен това следим тенденцията в Европа – там увеличаването е дори с близо 50% - от 22 хил. случая за юли на 35 хил. за август. При нас това дори идва с известно закъснение, така че можем да очакваме и през септември повишаване на случаите“, коментира тя.
По думите й натиск към здравната система няма, случаите протичат сравнително леко, но хоспитализациите се увеличават. „Трябва да се има предвид, че е широко разпространено, че сега не е моментът на обичайните респираторни заболявания, така че когато се почувстваме силно отпаднали, лошо ни е, лежи ни се, повиши се температурата до и над 38 градуса и след това се появи хрема, дразнене и болки в гърлото, кашлица – да си направим тест, шансът да е COVID е голям – и да си останем поне една седмица вкъщи. Поне една седмица е необходима, за да се възстановим напълно, да се изчистим от вируса и да не го предаваме нататък“, каза проф. Христова.
Нормално е още след първите два дни да има известно подобрение, т.е. температурата да се задържи един или два дни, а след това да останат само хремата и кашлицата. Ако температурата се задържа, ако кашлицата се задълбочава, ако симптомите на обща отпадналост и болки по ставите и мускулите не отминават за първите два дни, на третия трябва да се обадим на личния си лекар, посъветва специалистката. Тя обаче уточни, че при хора с придружаващи заболявания и с хронични имунопотискащи лечения заболяването ще протече по-тежко, така че те задължително трябва да се обадят на личния си лекар, състоянието им да се проследи и при нужда да се вземат мерки в болница.