Министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков връчи на изпълнителния директор на УМБАЛ „Света Анна“ София д-р Славчо Близнаков документите за регистрация на вертолетното летище в болницата, съобщава БТА.
Площадката е първата в столицата, която е регистрирана съгласно изискванията на европейското и българското законодателство за регистрация на болнични вертолетни летища. Тя ще бъде включена в системата за спешна медицинска помощ по въздух (HEMS).
„Болница „Света Анна“ е изградила място за кацане на хеликоптери още преди години. Тук са кацали хеликоптери, но това е нещо съвсем различно, защото сега сме част от една цялостна национална система за оказване на спешна помощ по въздух. Едно е да си изолиран, друго е да си част от тази система, което е огромен напредък в спешната помощ“, посочи директорът на болницата д-р Славчо Близнаков. Той припомни, че в годините назад е имало около десет спешни случая, в които площадката е била използвана.
По думите му цялата болница е обучена за действие в спешни ситуации: „На ден приемаме около 30 спешни случаи с линейки. Ще посрещаме 31-ия случай с въздушна линейка“, коментира той, цитиран от „Фокус“.
Заместник-министърът на здравеопазването проф. Илко Гетов, който присъства на събитието, информира, че 26 болници в страната са получили целева субсидия от правителството за изграждане на хеликоптерни площадки и прилежащата към тях комуникационна инфраструктура, за да се включат в бъдещата система за медицинска помощ по въздух (HEMS). Той увери, че вече са подготвени три медицински екипа, които заедно с летателните екипи да започнат да дават дежурства, след като у нас пристигне първият хеликоптер, очакван на 31 януари. В началото машината ще лети в светлата част на денонощието – до 30 минути преди изгрев и 30 минути след залез.
Цялата държава ще бъде напълно обхваната в средата на 2026 г., тъй като последната машина по Плана за възстановяване и устойчивост трябва да дойде в края на април 2026 г. Това означава, че от втората половина на 2026 г. за всяка точка от страната ще има две машини, които ще могат да обслужват лечебните заведения, приемащи пациентите, коментира той.
„Скоро ще разполагаме с общо осем болнични вертолетни летища. Вече имаме три регистрирани площадки - в УМБАЛ „Света Анна“, МБАЛ „Уни Хоспитал“-Панагюрище и УМБАЛ „Света Марина“-Варна. В момента ГД „Гражданска въздухоплавателна администрация“ разглеждат документите на още пет болници, от които две в София и по една в Русе, Пловдив и Велико Търново“, заяви министър Георги Гвоздейков. Той посочи, че за да е максимално ефективна системата в периметъра на всяка оперативна база следва да има поне две приемащи болници.
Министърът: HEMS ще бъде реализиран дори и да има забавяне
19.01.2024 17:20:18Две болнични хеликоптерни площадки са напълно готови, още седем – на "финална права"
19.01.2024 12:27:43Кметът на Сливен: HEMS ще ни осигури качествени работни места
18.01.2024 13:07:33