Сливен е в центъра на Югоизточна България, на приблизително равно разстояние от Бургас, Стара Загора, Хасково, така че логистично е много удобно място за разполагане на база на HEMS. Това отбеляза кметът на града Стефан Радев пред bTV във връзка с анонсираната вчера временна оперативна база за медицински хеликоптери, която се очаква да бъде изградена там.
„Разбира се, за нашия град е предимство, че системата е тук, защото осигурява нови, и то качествени работни места – такива, каквито искаме да има“, отбеляза Радев. Той допълни, че се очаква хеликоптерите от тази база да поемат също така случаи от автомагистрала „Тракия“. „Тук при нас, особено през летния сезон, е особено интензивно движението, и е добре, че ще има система, която може да реагира бързо при необходимост“, коментира кметът на Сливен.
Важността на системата HEMS за страната подчерта и авиоекспертът и член на Световната хеликоптерна асоциация инж. Мариян Боновски. „Основното нещо, което трябва да се направи в България, е именно изграждането на системата HEMS, не купуването на самия медицински хеликоптер“, каза той и допълни, че има много неща, които трябва да се свършат преди идването на хеликоптерите, като например обучени пилоти, които да ги управляват.
От шестимата обучени досега четирима са на възраст над 60 години и нямат право да са първи пилоти, един няма достатъчно летателни часове и също не може да бъде първи пилот и остава само един, каза инж. Боновски и заяви, че до момента по този начин са пропилени обществени средства реално за един единствен обучен пилот.
„Същото е в медицинските екипи. Преди 2-3 дена се случи инцидент на Витоша, при който падна алпинист – това е мястото, на което трябва да отиде хеликоптер. Кажете ми от обучените лекари, които казаха, че са 60, кой може да седи на въже или на лебедка, за да бъде изведен този човек от този инцидент? Кой е спасителят, който ще влезе? Къде са?“, попита той и обясни, че казва това на база „погледа върху курсовете“ на медиците.
Инж. Мариян Боновски заяви още, че „всичко е пълен хаос“ и е „крайно време да се направи нещо“. „Защото има достатъчно добре подготвени хора в България и в чужбина – в чужбина има 4-5 пилоти, които са българи, които извършват тази дейност и никой не ги е потърсил до този момент. Има 7-8 лекари, които работят в HEMS оператори“, каза той.
По думите му също така планираните бази за хеликоптерите не са съобразени със статистиката за случаите, при които HEMS може да помогне.
Голяма заблуда е това с работните места
Гербаджииски сопол
Боклук.