„Ако такова дете дойде в един през нощта на 22 декември, бих му казал – и това е, което съм инструктирал хората, с които работя, да правят – казваш на родителите, вижте какво, щом сте дошли по това време, значи детето ви е много болно. Ако е много болно, трябва да влезете в болницата, добре дошли сте. Ако не искате да влезете, трябва да отидете да ви лекува личния лекар. Искаме да ви лекуваме, но сме болница, няма как да ви лекуваме в къщи. И ако те не искат да останат, това дете ще си отиде в къщи и ще бъде насочено към личния си лекар.” Това коментира пред bTV педиатърът доц. Атанас Мангъров във връзка със случая в Кьолн, при който почина българче.
„От медицинска гледна точка в този случай няма нищо необичайно. Всяка година в нашите болници имаме две-три такива деца, които завършват в детската хирургия на „Пирогов”. Това е същото както при менингитите, само че в белия дроб. Нещата се развиват много бързо. Когато такова нещо започне, то започва като банална вирусна инфекция”, посочи доц. Мангъров.
По думите му обаче около случая има неизяснени въпроси, засягащи поведението на родителите на детето. „Това не е нещо, което може да се реши при един десетминутен преглед в един часа през нощта. Тук въпросът е защо в следващите три дни детето не е видяно от лекар, защо не са го завели при личния му лекар, имало ли е то изобщо личен лекар. Защото то отива на 22 декември в един часа през нощта, и отива след това навръх Коледа пак през нощта. Междувременно през тези 72 часа не се чу да е видяно от лекар”, коментира той и заяви, че самите родители трябва да имат отговорност към собствените си деца.
„Германия е една от държавите в световен план, които се сочат за пример за добра медицинска практика, за качество на здравеопазването. Една от причините е, че в тази държава има точно разписани процедури какво се прави – първо, второ, трето, при всеки един случай. Разчита се, разбира се, на знанията, уменията, творчеството на лекаря и това да борави с информация, но при строго разписани алгоритми”. Това пък коментира председателят на Националната пациентска организация д-р Станимир Хасърджиев, като отбеляза още, че страната има добре структурирана система за разглеждане на подобни казуси, включително и етични, и нещата „по-трудно се замитат под килимчето”.
И двамата гости обаче посочиха, че случаят не може да бъде коментиран адекватно преди да излязат резултатите от проверката в Германия.
И стига с тия педали.
Журналята да го духат както и мангалите. Има си ред.
Ами казали са на родителите,че ако детето не се оправя да го заведат пак,обаче те макар и от 12 г в Германия не знаят немски.И видяхте ли как протестиращите нямат достъп до болницата,не е като тук да нахлуват тумби. Също и журналистите коментират отвън.
Да но български телевизии веднага изпратиха хиените си репортери да завъртят спекулациите , така както правят в България. Обаче правителствените истерии раздухвани тук срещу българските лекари не вървят в Германия