!
Вторник, 08 Юли 2025
17
дек
 

САЩ: Моноклоналните антитела навлизат бавно в лечението на COVID-19

Някои болници създават самостоятелни инфузионни центрове за този вид терапия

Четвъртък, 17 Декември 2020 | 16:03:52


Американските болници макар и бавно започват да въвеждат терапиите с моноклонални антетела (MAB – monoclonаl antibodies) при високорискови пациенти с COVID-19, предаде Ройтерс, позовавайки се на изявление на главният съветник на операцията Warp S

Американските болници макар и бавно започват да въвеждат терапиите с моноклонални антетела (MAB – monoclonаl antibodies) при високорискови пациенти с COVID-19, предаде Ройтерс, позовавайки се на изявление на главният съветник на операцията Warp Speed д-р Монсеф Слауи. Засега обаче повечето големи болници са предпазливи, най-вероятно и поради сложността на приложение на това лечение, обясни той и им препоръча да ги използват повече.

Към този момент американската FDA e разрешила за спешна употреба бамланивимаб на Еli Lilly и комбинацията казиривимаб/имдевимаб на Regeneron, която бе приложена и на американския президент Доналд Тръмп. Те се прилагат под формата на еднократни инфузии.

Лекарствата се разпределят от правителствената програма „Операция Warp Speed“ - мащабно публично-частно партньорство с участието на водещи държавни институции като Центровете за контрол на заболяванията, FDA, Министерството на здравеопазването и хуманитарните услуги, Националния институт за здравето NHI, Агенцията за биомедицински изследвания и развитие BARDA и др.

Според изпълнители на медицинска помощ обаче моноклоналните антитела навлизат бавно поради допълнителни нива на сложност по време на пандемията - включително и заради изискванията за бързо диагностициране и необходимостта от изолиране на инфектирани пациенти.

Тези дни обаче стана известно, че компанията за здравни услуги в щата Юта Intermountain Healthcare е обучила специален екип, известен като „Отрядът MAB“, който се свързва с високорискови пациенти веднага след като стане ясно, че резултатите от тестовете им са положителни. Екипът ги насочва за лечение в инфузионни центрове в щата. Досега Министерството на здравеопазването и хуманитарните услуги на САЩ е доставило над 250 000 дози от лекарствата в различни щати и територии.

Последните седмични статистически данни на ведомството показват, че само 21% от доставените лекарства са използвани за лечение на пациенти, каза Майкъл Ганио, старши директор по аптечна практика и качество в Американското общество на фармацевтите в здравната система. Той обаче смята, че вече се забелязва тенденция към нарастване на употребата на моноклонални антитела, тъй като болниците отварят специализирани центрове за инфузия - някои в конферентни зали и аудитории.

Предвижда се и да бъде създаден уебсайт, където потребителят да може да въведе пощенски код и да намери най-близкия инфузионен център. Въпреки разрешенията за спешна употреба и на двете лекарства, Националният институт по здравеопазване и Американското общество по инфекциозни болести препоръчват да не се използват рутинно, тъй като ползите са несигурни.

Д-р Брандън Уеб, лекар по инфекциозни болести в Intermountain, каза, че здравната система работи с изследователи, за да събере реални данни за това колко добре действат лекарствата. Според д-р Слауи вече се обсъжда набавянето на допълнителни дози моноклонални антитела както от Еli Lilly, така и от Regeneron. Досега САЩ са платили 1250 долара на доза за 950 000 дози бамланивимаб на Eli Lilly и са закупили 300 000 дози коктейл от антителата на Regeneron.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Z%uQ


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Калайджиев: Нека да видим къде са тези чужденци-лекари, които ще дойдат да работят за 500 долара
08.07.2025 11:14:03

Д-р Калайджиев: Нека да видим къде са тези чужденци-лекари, които ще дойдат да работят за 500 долара

6 години продължава обучението по медицина в България, с държавните стажове и изпити стават 6,5 г ...

Румъния: Пациентите ще дават оценка на храната в болниците през сайта на здравното министерство
08.07.2025 10:20:44

Румъния: Пациентите ще дават оценка на храната в болниците през сайта на здравното министерство

От 14 юли на уебсайта на Министерството на здравеопазването на Румъния ще бъде достъпен онлайн фо ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...