!
Неделя, 07 Септември 2025
04
септ
1
 

СЗО: Психичните разстройства са втората най-голяма причина за инвалидност в света

Четвъртък, 04 Септември 2025 | 16:59:27
1

Над един милиард души по света живеят с психични разстройства, те представляват и втората най-голяма причина за дългосрочна инвалидност в света. За това алармира Световната здравна организация (СЗО), която тези дни публикува два нови доклада за състоян

Над един милиард души по света живеят с психични разстройства, те представляват и втората най-голяма причина за дългосрочна инвалидност в света. За това алармира Световната здравна организация (СЗО), която тези дни публикува два нови доклада за състоянието на психичното здраве.

От СЗО подчертават, че психичните разстройства причиняват огромно страдание за засегнатите хора, но също така водят до сериозни икономически загуби. 

Психични разстройства като депресията и тревожността са широко разпространени във всички държави и засягат хора от всички възрасти и с различни нива на доход, сочат анализите на експертите. Според тях жените са по-засегнати от мъжете, но тревожното и депресивните разстройства са най-честите видове ментални болести и за двата пола.

Самоубийствата продължават да са сериозен проблем по света, като само през 2021 г. загиналите по тази причина са 727 000. Самоубийството е и една от водещите причини за смъртност при младите хора във всички страни, независимо от социалния и икономически контекст, се казва още в докладите.

Освен сериозни здравни разноски, менталните разстройства водят и до непреки разходи като загуба на продуктивност. Според анализите само депресията и тревожността струват на глобалната икономика 1 трилион долара годишно.

„Инвестирането в психично здраве означава инвестиране в хора, общности и икономики – това е инвестиция, която нито една държава не може да си позволи да пренебрегне“, подчерта генералният директор на СЗО д-р Тедрос Гебрейесус.

СЗО призовава правителствата спешно да увеличат усилията си за трансформация на системите за психично здраве по света. Това означава да има справедливо финансиране на услугите за психично здраве, реформа на правната рамка и политиките с цел закрила на човешките права, инвестиции в специалисти по психично здраве, както и разширяване на грижите, които са ориентирани към пациента.

С доклада „Психичното здраве по света днес“ можете да се запознаете тук, а с доклада „Атлас на психичното здраве 2024“ – тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
7SaW

Веселяк 04.09.2025 21:05:57

Ела да видиш в NHIF, един си мисли, че някой го подвежда, друг гледа в една точка, трети пие като смок, четвърти с любовни терзания. И една последна група, тези, които все са прави :)))))


Всичко за коронавируса
Още новини
Честит празник!
06.09.2025 00:06:16

Честит празник!

Екипът на Zdrave.net поздравява всички свои читатели с един от най-светлите празници в българскат ...

Прогноза: През септември предстои по-спокойно време за пациентите с полиноза
05.09.2025 17:29:06

Прогноза: През септември предстои по-спокойно време за пациентите с полиноза

Както всяка година, преобладаващият полен през август беше плевелният, но през септември цъфтежни ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...