Отворена е процедурата за кандидатстване за Третото издание на програмата “Предприемачи в науката”, съобщиха от МУ – София. Оттам поясняват, че то ще се проведе онлайн в периода от 23 септември до 2 декември 2020 г., като в средата на декември ще бъде конкурсът „Предприемач в науката“ с награда в размер на 30 000 лв.
Обучението е безплатно и практически ориентирано. Насочено е към докторанти последна година и учени, защитили докторска степен през последните пет години в областите: инженерни науки, нови материали и нови технологии.
Единственият по рода си формат привлича предприемачи-учени за лектори и ментори, които са и част от журито в конкурса, посочват още от висшето медицинско училище.
Фондация “Карол Знание” подкрепя млади български учени с проекти в приложната науката. Програмата Предприемачи в науката е разработена за развитие на умения, които са ключови за реализацията на научни проекти. Участниците в конкурса се състезават за финансиране като представят бизнес концепции на базата на научната си работа.
До този момент участие в третото издание на конкурса спечелиха студентите Диян Ганев и Никола Гривов от Медицинския университет – София, които представиха проекта Global Regenerative Academy по време на Академия за иновации - 2020.
Те са първите известни участници в програмата, която тази година ще се проведе онлайн. Амбициите на двамата студенти са да изградят професионална научна общност, иновативно обучение и възможности за прилагане на научните изследвания в областта в клиничната практика.
В първото издание през 2019 г. голямата награда от 30 000 лв. спечели д-р Иван Лютаков, гастроентеролог в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, тогава докторант по гастроентерология в Медицински университет-София, който вече защити и докторската си степен. Той представи идеята си за иновативно механично електронно контролирано хапче.
Безплатен Софтуер за диференциално броене на кръвни клетки с микроскоп. Програмата имитира функцията на реален WBC Диференциален брояч с 8 бутона. Работи на Windows 10, Windows 7 и Windows XP. Използва се клавиатурата на компютъра за самото броене. https://sites.google.com/view/wbccounterwindows/