Област Кърджали е областта в страната с най-много издадени ТЕЛК решения. Двете комисии към областната болница обслужват пациенти от две държави – България и Турция. Едните са жители на областта, а вторите – наши изселници с двойно гражданство, информира БНР. Работата се засилва през лятото, когато много от тях се завръщат по родните места. Както казват лекарите, опашките пред ТЕЛК са толкова големи, колкото и пред паспортната служба.
Д-р Илия Габровски е председател на първия състав в ТЕЛК. Той е лекар от 50 години – вече е пенсионер, но продължава да работи. Като него са и останалите му колеги – все в пенсионна възраст. Възможностите ни вече са на своя предел, казва д-р Габровски.
„35 експертни решения са издадени вчера от нашата комисия. От тях 16 лица са с двойно гражданство – почти 50 на сто“, подчерта д-р Габровски пред националното радио.
Той призна, че има решения, които се бавят с години. „Аз съм на работа в ТЕЛК от 2010 г. Когато постъпих, заварих опашка на чакащите от три години. През 2013 г. ние успяхме да изградим втора комисия в пълен състав, с пълно работно време, заради списъка с чакащите. В продължение на две години бройката на чакащи успяхме да намалим до шест месеца. Но към кая на 2014 г. се закриха специализираните ТЕЛК-ови комисии – по очни заболявания в Пловдив, в Стара Загора комисията по белодробни и тази по психични заболявания. И тогава чакащите в тези комисии бяха върнати обратно при нас по местоживеене – бяха към 3500 досиета. Тогава опашката започна пак да расте“, разказа д-р Габровски.
Той обаче увери, че има случаи, които не чакат. „Така организирахме нашата работа, че онкоболните въобще не чакат. Не чакат и болните на хемодиализно лечение“, посочи д-р Габровски.
Зам.-директорът на областната болница д-р Мариян Запрянов отбеляза, че специализираните ТЕЛК-ове са закрити изведнъж, вместо комисиите да бъдат закрити постепенно, и така работата се е увеличила драстично.
Причината за забавените решения е и в липсата на кадри и нежеланието им да работят в ТЕЛК. Лекарите не желаят да работят в ТЕЛК, защото работата е много, а заплащането е недостатъчно. В добавка, за да работиш в ТЕЛК, трябва да имаш универсална подготовка, много опит и високо ниво на професионализъм, отбеляза директорът на МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“ д-р Тодор Черкезов.
Решението на проблема с огромния брой чакащи за ТЕЛК е в разкриването на още лекарски комисии към трите общински болници в областта, смятат от ръководството на областната болница.