!
Петък, 26 Април 2024
23
дек
 

УМБАЛ „Св. Анна“ е лидер по поставени устройства за физиологична кардиостимулация

10-12% от хората с пейсмейкър вероятно се нуждаят от новите устройства, каза доц. Васил Велчев

Петък, 23 Декември 2022 | 17:09:23 Надежда Ненова


В България УМБАЛ „Св. Анна“-София е центърът с най-много имплантирани устройства за физиологична кардиостимулация, като се предполага , че догодина бройката ще се удвои. Това съобщи за Zdrave.net доц. Васил Велчев, завеждащ сектор Електрока

В България УМБАЛ „Св. Анна“-София е центърът с най-много имплантирани устройства за физиологична кардиостимулация, като се предполага , че догодина бройката ще се удвои. Това съобщи за Zdrave.net доц. Васил Велчев, завеждащ сектор Електрокардиостимулация в лечебното заведение.

„За първи път тази година НЗОК реимбурсира 50 такива стимулатора. За цялата година обаче в България са имплантирани вероятно доста повече устройства, защото през есента още ние  преминахме тази бройка. За 2023 г. са предвидени вече 100 такива стимулатора, заплащани от Здравната каса. Вероятно хората, които се нуждаят от това, са около 300-400 годишно. Тъй като обаче трябва да се натрупа опит при извършването на процедурата, тъй като апаратът се имплантира в пациента и остава в него десетки години“, уточни той.

Доц. Велчев разясни, че стимулация на сърдечната система обикновено се прилага, когато човек има много бавен пулс или при сърдечна недостатъчност, когато трябва да се подкрепи сърцето. Тя позволява на човек да възстанови ритъма си, така че да извършва всички дейности, все едно, че не е болен, да го възстанови до нормата.

„Това е методика, която се използва от 60 години. В последните няколко години обаче се разработиха специални електроди, които позволяват, когато се стимулира сърцето да се използват собствените биологични „жици“, т.е. те стимулират самата му проводна система, а не сърдечния мускул. По този начин стимулацията максимално се приближава към това, което естествено се случва със сърцето", каза той. 

Методиката все още е в процес на разработка, подчерта доц. Велчев. „Вероятно ще дойде момент, когато всички стимулатори ще бъдат такива, но в момента е по-трудоемко и се работи по точните индикации. Все още нямаме и ясно разписан гайдлайн, за да се прилага при всички пациенти. За момента препоръката е така да се стимулират хората с определен вид сърдечна недостатъчност, при които нормалната стимулация може да влоши ситуацията. Т.е. тя ще поддържа пулса нормален, но ще влоши помпената функция на сърцето. Този вид стимулация, тъй като работи с проводниците на самото сърце, на практика избягва този проблем и сърдечният мускул не отслабва и човек може да живее така, сякаш няма такава болест изобщо“, каза кардиологът.

По думите му в България стандартно се слагат около 4000 пейсмейкъра годишно. От тях се очаква, че около 10-12% ще развият усложнения в дългосрочен план от самата стимулация. Т.е. животът им ще бъде спасен, но ще развият слабост в сърдечния мускул, заради това, че са стимулирани. Това са и пациентите, които биха имали най-голяма ползва от тази физиологична кардиостимулация, стига да могат да бъдат разпознати предварително.

В отговор на въпрос има ли промяна в броя на случаите сърдечносъдови заболявания след COVID-пандемията, доц. Велчев отговори, че за съжаление те се връщат към стандартната си бройка от преди коронавируса. „По време на пандемията бройката на сърдечносъдовите болести беше спаднала, донякъде защото хората не ходеха в болница, донякъде защото беше претоварена системата. Имаше дори хипотеза, че хората умират преди да стигнат до болница. По една или друга причина, бройката беше намаляла, а тази година се върна към обичайната, каквато беше преди COVID“, каза той.

„Ние имаме много нови възможности за лечение, но не и за профилактика. Това, че имаме възможност да лекуваме инфарктите по-добре, не намалява броя им“, завърши доц. Велчев.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
j3RC


Всичко за коронавируса
Още новини
Допълнителни разходи за персонал по бюджетите на МЗ и НЗОК одобри правителството
26.04.2024 17:21:58

Допълнителни разходи за персонал по бюджетите на МЗ и НЗОК одобри правителството

Допълнителни 29 083 010 лв. са одобрени по бюджета на Министерството на здравеопазването. Това ст ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...