!
Петък, 04 Октомври 2024
30
март
2
 

Учени: Ваксините срещу COVID-19 не бяха пуснати прибързано

Вторник, 30 Март 2021 | 12:51:38
2

„Не може да се очаква драма в бъдеще от това, че ваксините са разработени бързо. Броят на доброволците е бил много по-голям, отколкото при нормална процедура, а освен всичко друго и двата типа ваксини, с които разполагаме до момента – иРНК

„Не може да се очаква драма в бъдеще от това, че ваксините са разработени бързо. Броят на доброволците е бил много по-голям, отколкото при нормална процедура, а освен всичко друго и двата типа ваксини, с които разполагаме до момента – иРНК и векторните, са познати и използвани в медицината от години“. Това заяви пред БНТ вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й на учените е ясно, че РНК технологията изисква малко време за производство и това е шансът да имаме такива ваксини толкова бързо. Освен това, каза специалистът, РНК продукти се използват не сама като ваксини срещу инфекции, но и срещу ракови заболявания, и не само като средство за профилактика, но и като средство за лечение. Същото се отнася и за векторните ваксини – те имат много сериозна предистория, вирусни вектори са използвани и при създаването на ваксините срещу вируса Ебола, одобрени през миналата година.

Ваксините не бяха пуснати прибързано, потвърди и Момчил Баев, доктор по социална медицина. Той припомни, че геномът на коронавируса е разчетен още в началото на пандемията – през януари 2020 г., и това е дало основата за по-нататъшната работа на учените по създаването на ваксини.

„Имаме десетилетия опит в разработването на ваксини, сега разликата е в това, че ваксините са имали всички финансови ресурси за тяхното производство, целият научен ресурс е бил въвлечен в този процес“, каза Момчил Баев.

Той припомни, че най-честите странични реакции след ваксинация включват болка в мястото на убождане, общо неразположение и отпадналост, болки в мускулите, температура – всичките характерни за една грипна инфекция, които обаче отшумяват бързо – за 24 – 48 часа.

И РНК ваксините на Пфайзер – БайоНТек и Модерна, и векторната на Астра Зенека имат сходен профил на безопасност, обясни проф. Александрова. По думите й, при десетки хиляди участници по време на клиничните изпитвания няма как редките и много редките странични ефекти да излязат наяве. При РНК ваксините са били наблюдавани много редки анафилактични реакции, които вероятно се дължат на съдържащия се в тях полиетиленгликол, който прониква в клетката като наночастица, а при ваксината на Астра Зенека – това са тромбемболичните инциденти.

Проф. Александрова посъветва хората, които са преболедували COVID-19 между двете дози ваксина, все пак да си поставят и втората. Тя подчерта, че такива препоръки отправят и Американските центрове за контрол на заболяванията – CDC. Съветът е ако се появят признаци на заболяване след първата доза, да се изчака то да отшуми и тогава да се постави втората, а при преболедувалите да се изчакат поне 3 месеца, според някои автори – дори 6 месеца, и тогава да се пристъпи към ваксиниране.

Вирусоложката бе категорична, че единственият полезен ход, който имаме в момента, са ваксините. Изграждането на колективен имунитет няма да е толкова лесно, колкото ни се иска, смята тя.

„Ние ще го изградим, но това ще стане по-бавно и има причини да бъде така – все още ваксинирането е неравномерно в целия свят, нямаме ваксини за деца и юноши, появяват се нови варианти на вируса“, каза проф. Александрова.

„Страховете на хората се подхранват от некомпетентно говорене по темата, социалните мрежи се превърнаха в инкубатор на фалшиви новини, появиха се много говорители и псевдоексперти“, описа актуалната ситуация у нас Момчил Баев.

Той подчерта, че хората трябва да знаят колко строг е контролът при целия процес от създаването до производството и разпространението на ваксини и колко много институции следят и отговарят за тяхното качество, безопасност и ефективност.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
K%kH

Да да 30.03.2021 19:53:15

Такъв д-р в регистъра на БЛС няма, а Баев е завършил социални дейности и няма нищо общо с медицината.

Гост 31.03.2021 01:11:19

А ти кой си?


Всичко за коронавируса
Още новини
51-годишен счупи прозорец на ЦСМП - Лозница, заловиха го
04.10.2024 14:52:31

51-годишен счупи прозорец на ЦСМП - Лозница, заловиха го

Сигнал за счупен прозорец на Центъра за спешна медицинска помощ в град Лозница е подаден на тел. ...

Какво осигурява НЗОК за пациентите с рак на гърдата? (Видео)
04.10.2024 14:10:46

Какво осигурява НЗОК за пациентите с рак на гърдата? (Видео)

В месеца за борба с рака на гърдата – октомври, в рубриката си за пациенти „НЗОК за т ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...