„Няма емпирични данни, които да доказват, че има задържане на лекарства. Където има малки нарушения, спрямо законодателството ще бъдат парирани и съответно глобени“. Това заяви пред БНТ здравният икономист и съветник на министъра на здравеопазването Аркади Шарков във връзка с темата за недостига и липсата на лекарства у нас, която напоследък е във фокуса на вниманието на екипа на МЗ.
По думите му 82 лекарствени продукта са обявени за дефицитни и са със забрана за реекспорт.
„Неслучайно създадохме този Специализиран съвет за контрол над лекарствоснабдяването. Той беше създаден с цел да има публичност и прозрачност на процеса по лекарствоснабдяването в България. Втората цел беше да съберем на едно място всички ключови фигури във веригата на лекарствоснабдяването“, обясни Шарков и припомни, че в Съвета участват търговците на едро, асоциациите на генеричните и на иновативните лекарства, на паралелните износители, на БФС и други.
Той добави и че се работи по синхронизиране за дигитална система и мобилно приложение, в която ще може да се проверява наличността на дадено лекарство – тема, засегната вчера от служебния здравен министър д-р Асен Меджидиев. На опаковката ще има QR код и ще се види пълна информация за лекарствения продукт и сродните му продукти – цена на едро, цена на дребно, възможни заместители, както и къде го има на съхранение в България.
Аркади Шарков обясни, че предстоят разговори с „Информационно обслужване“ и IT отделите за максимално добра координация на тази дейност, което в крайна сметка ще позволи на здравното министерство, Националният съвет по цени и реимбурсиране, ИАЛ във всеки един момент да имат цялостен поглед върху лекарствоснабдяването в страната.
През следващата седмица се очаква да бъде изработен алгоритъм за всеки продукт, който ще позволи да се парират възможностите за липса, уточни той.
„Диалогът е пълноценен и конструктивен и в близко време ще има решения, които ще бъдат от полза за всички български граждани. Имаме краткосрочни, средносрочни и дългосрочни цели. В дългосрочен план говорим за промяна на модела на лекарствоснабдяване, така че той да бъде универсален и да не се появяват бъдеще такъв тип казуси“, увери Шарков.
Темата бе коментирана пред БНР и от председателя на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов.
„Трябва да се реформира системата СЕСПА – автоматизираната система за установяване на недостиг, така че да не може да бъде заобикаляна“, категоричен бе той.
По думите му около министъра на здравеопазването има няколко групи от хора, които защитават и се опитват да прокарат различни интереси.
„Те заблуждават министъра, който е поставен в много трудна ситуация. Той извиква хора да го консултират и тези хора го заблуждават. През нормативни промени се опитват да си прокарат интересите – кой каквито има, подчерта председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки.
По думите му дефицитът се дължи най-често или на производствени проблеми, или на такива, свързани с износа на тези лекарства, а списъкът с изнесените лекарства от началото на годината е над 380.
„Хората се мъчат, ходят в чужбина, какво ли не. Хубаво е, когато лекарството има алтернатива. Голяма част от тези лекарства са оригинални, патентно защитени и затова за тях няма алтернатива“, посочи Костов. Според него въпреки всички твърдения се задържат такива лекарства, за да се увеличава наличността до над 65%, и това позволява износ.
Как да няма задържани лекарства в складовете?! Търговците на едро ги задържат за паралелен реекспорт. Притежателите на разрешителни за употреба вкарват лекарствата в страната, но те не отиват в аптеките.
Ники Костов е прав.Проблемите идват от паралелния износ и свързаните с него големи финансови интереси,които не позволяват да се направи каквото и да е ограничение на този износ. Министърът на здравеопазването винаги ще бъде заложник на тези интереси и ще му връзват ръцете да направи каквито и да са съществени промени,само козметични както досега.