За 30% до 50% от хората с мигрена, причината е във външни фактори като разлики в температурите, налягането и дори светлината, смята д-р Даниел Уилхауър, невролог и специалист по главоболие от Университета на Колорадо, цитирана от Нова телевизия. Работейки в щат с чести метеорологични промени, тя ежедневно среща пациенти, които изпитват болка при спад на налягането, горещини, студове или висока влажност.
Науката все още няма пълен отговор как точно времето провокира мигрена, но се знае, че хората с мигрена имат изключително чувствителна нервна система. Дори леки промени в околната среда могат да активират болезнени невронни пътища.
Сред основните „виновници“ са промени в барометричното налягане – при приближаваща буря въздушното налягане пада, а това води до несъответствие между вътрешното и външното налягане в черепа, което може да дразни чувствителните нервни окончания; температурни крайности – резки преходи между студено и горещо нарушават вътрешния баланс на тялото; висока влажност и промени в нея – увеличават уязвимостта на нервната система; замърсен въздух – вещества като озон и азотен диоксид предизвикват възпаление, особено в чувствителни участъци от мозъка; силна слънчева светлина – мигрената често е свързана с фоточувствителност; мълнии и силен вятър – при някои хора те също са катализатор на пристъп.
Метеорологичните условия не зависят от нас – но реакцията на тялото ни може да бъде овладяна. Специалистът съветва да се води дневник на мигрената и следете прогнозата, защото така ще бъдат разпознавани модели – например, пристъпи преди дъжд или при рязка смяна на температурата; редовно хранене, хидратация, достатъчно сън и умерено движение стабилизират нервната система; ограничаване на външните дразнители; практикуване на медитация и техники за релаксация; планиране на лечение и обмисляне на превантивно лечение.
Мигрената рядко има само една причина. Най-често тя е резултат от съчетание на гени, хормони, стрес, сън, диета и времето.
Промените във времето са особено коварни, защото не можем да ги контролираме. Но с информираност, добра подготовка и помощ от специалист, можем да си върнем контрола върху себе си – и да живеем с по-малко болка.