Управлението на ВМА е огромно предизвикателство и не може да е кауза само на един човек. Това е екипна политика и само сериозен екип може да се справи. Това каза ген. проф. Венцислав Мутафчийски пред БНТ по повод 127-годишнината на Военната болница.
"Основната цел на ръководството на ВМА е да въвлече повече хора в тази кауза за укрепване и развитие на ВМА. За мое удовлетворение мога да кажа, че още от януари 2018 г. ние нямаме дългове, въпреки че преди 4 години болницата беше затънала с дълг от около 220 милиона лева“, каза проф. Мутафчийски.
По думите му е безпрецедентно в историята на ВМА да се реинвестират средства, не само да няма дългове. „Реинвестират се 9.5 милиона собствени средства в ремонт на 4 неремонтирани клиники и закупуването на жизненоважна за ВМА апаратура. "Ако не бъдем поставени пред нови предизвикателства следваща година, бихме продължили. Винаги има заплахи – вътрешните произтичат от самите нас, свързани са с лоша организация или нещо, което би ни извадило от равновесие. Външните заплахи са ясни – това е стабилността на здравната система изобщо в България“, поясни проф. Мутафчийски.
По отношение на бюджета за здравеопазване за следващата година той подчерта, че военните са дисциплинирани хора и много добре разбират, че не може да има безлимитна дейност с лимитирани средства. „След като е определен бюджетът, дейността трябва да е в рамките на този бюджет. Може доста оптимистично да се гледа, след като бюджетът е увеличен и след като има поети гаранции, че всички средства ще се разходват по предназначение и по отделните сектори без да има прехвърляне на средства. Това беше едно от условията, които постави Лекарския съюз. Мисля, че има оптимизъм в този бюджет“, каза директорът на ВМА.
При мижавите цени на медицинските услуги и не дофинансираните клинични пътеки, няма как една болница, без субсидии и дотации, да не затъва в дългове. Мутафчийски да не се прави на велик магьосник-мениджър, а да си признае от колко цицки бозае - от НЗОК, от Министерство на отбраната, отделно правителството им наля 100 милиона, скоро въведоха и незаконното доплащане "за избор на екип", макар че пациентът реално нищо не избира...... Така всеки може!!! В дълбоката провинция помощ от никъде и за населението "равният достъп до медицинска помощ" е една демагогска химера!
ЦИТАТ: "За мое удовлетворение мога да кажа, че още от януари 2018 г. ние нямаме дългове, въпреки че преди 4 години болницата беше затънала с дълг от около 220 милиона лева“, каза проф. Мутафчийски." Приканваме великия майстор по "стапяне на дългове" да направи едно турне по общинските болници, в което турне "да стопи" и нашите дългове! Тогава ще го признаем за вълшебник-мениджър! Вярното е, че без дотации и при най-виртуозният мениджмънт областните и общински болници ще затъват! Още повече, че изхранват хищен паразит - частните болници! Частните болници паразитират върху областните и общинските, като ги конкурират нелоялно - сключват договори само за скъпо платени пътеки и дейности, въвели са сериозно доплащане под различни форми, не подържат спешни, а платени "дежурни кабинети", подбират платежоспособните и леко болни, а всички останали / тежко болни, комплицирани, неплатежоспособни, неосигурени/ под различни предлози, "футболизират" към държавните болници! И наричат това велик мениджмънт!