Четвъртък, 20 Март 2025
23
окт
8
 

Е-рецепти и е-бележки и трудностите с въвеждането им

Лекари: Ще се справим и сега, но за сметка на нашите притеснения и на разкарването на пациенти

Има драма и с извинителните е-бележки за отсъствията в училище, казват те

Понеделник, 23 Октомври 2023 | 12:01:33
8

„Не беше сега моментът за въвеждането на електронните рецепти специално за антибиотиците, защото влизаме в грипния сезон, когато освен грип, имаме и тежки пневмонии, и хората, които се нуждаят от антибиотици, са много“. Това каза пред БНР д

„Не беше сега моментът за въвеждането на електронните рецепти специално за антибиотиците, защото влизаме в грипния сезон, когато освен грип, имаме и тежки пневмонии, и хората, които се нуждаят от антибиотици, са много“. Това каза пред БНР д-р Йордан Христов, управител на Медицински център „Лозенец“, общопрактикуващ лекар и кардиолог.

По думите му, има и още един детайл – голяма част от общопрактикуващите лекари са над средната възраст, по-трудно се справят със софтуера, а той отнема повече време за изписването на лекарствата.

„Това, което много ни затрудни, е, че нямаше обучение.

Не само възрастните, но и младите лекари имаме нужда от гратисен период, в който някой да ни покаже какви са стъпките, през телефона как става“, допълни казаното от него д-р Диана Ненчева, педиатър в центъра.

„В момента при нас е наплив от болни деца и смея да твърдя, че направеният софтуер не е перфектен“, сподели тя.

„Друг проблем е, когато се изпише търговско наименование на антибиотика и пациентът отиде в аптеката, ако не е посочено, че може да бъде заменен, а го няма наличен, пациентът трябва да се върне при лекаря за нова рецепта, да се нареди на опашката, за да му бъде сменен. Другият вариант е да обиколи три-четири аптеки, докато намери този, който му е изписан. Пациентите много често, за да не се разкарват, ни звънят по телефона, ние през това време преглеждаме болни или пишем други рецепти и става хаос“, даде пример от работното си ежедневие д-р Христов.

Той призна, че заедно с колегите си се сблъскват с още една сериозна трудност –

непрекъснатите телефонни обаждания от пациенти,

които смятат, че всичко може да им се изпише по този начин, без да идват до кабинета:

„Има и друг проблем, както с електронните направления – пациентите си мислят, че без да дойдат за преглед, може да им се пусне абсолютно всичко, ние ставаме телефонисти, аз сега на ден имам над 100 обаждания в повече, отколкото преди“, казва лекарят.

По думите му, затруднения предизвиква и отпускането на лекарствата за диабет от пациенти, които предпочитат да си ги купуват сами, а не по Здравна каса, тъй като цените им са относително ниски и те имат възможност да си ги заплатят на свободен пазар.

„Това са доста голяма група от хора. Досега можеше да им ги изписваме на бяла рецепта или си ги купуваха на свободно, сега обаче това става само чрез електронната рецепта. Сега тези пациенти също ще трябва да идват пред кабинетите. А сме в сезона на вирусите и пред кабинетите и на общопрактикуващите, и на лекарите специалисти в извънболничната помощ се струпват голяма група от хора с респираторни, грипни или сърдечносъдови заболявания, които в зимните периоди се обострят, и натовареността е огромна“, сподели притесненията си д-р Христов.

„Електронната рецепта е абсолютно задължителна. Ние педиатрите подкрепяме изключително много въвеждането й, защото

искаме нашите деца и децата, които лекуваме, след години да не придобият антибиотична резистентност,

категорична бе д-р Ненчева и на свой ред разказа за ситуациите, с които се сблъсква всеки ден:

„Не може да изписваме милилитри, изписваме суспензии, така че изглежда все едно искаме да изпишем осем антибиотика, а ние изписваме един антибиотик. Когато родители ни звънят директно от аптеката, че го няма изписания на тази фирма антибиотик, въпреки че е дадено, че може да се замени едно търговско наименование с друго, което отговаря на същото лекарство, на практика не може, а се налага родителят да се върне при нас в кабинета, за да се изпише нова рецепта. Какво става с първата рецепта ли – ние нямаме история на изписаните рецепти, ние не можем да поправим, не можем да изтрием, изобщо не можем да видим какво сме изписали в нашите системи. Тоест, тя остава в небитието. Следващото изписване започва отново – име на детето, ЕГН – това отнема още 5-10 минути - тромава е системата“, обясни педиатърът и добави, че изписва преди всичко през платформата на мобилния телефон, защото през компютъра винаги има бъг, получава се грешка и е- рецептата не може да се изпрати към аптеката.

„Пробвам се през двете места, накрая за всеки случай давам и една хартиена рецепта. Но предимно през приложението на телефона сега пускам рецептите, става бързо, но пък нямам история на изписването.

Ще се справим, но то ще бъде за сметка на нашите притеснения и на разкарване на пациенти

Трябваше да стане по-елегантно, този софтуер да бъде проверен от специалисти, да се видят слабите му места и след 3-6 месеца да бъде пуснат задължително“, каза още д-р Ненчева.

Продължава обаче драмата с изписването на електронните извинителни бележки за детска градина и училище, сподели педиатърът. По думите й, ако преди за една лека хрема не се е налагало родителят да води детето за преглед, за да не се събира то с по-тежко болни деца пред кабинета, сега с електронните извинителни бележки това е невъзможно:

„Детето трябва да бъде задължително прегледано. В другите държави, за които проверих, когото леките настинки не налагат лечение, а само престой в къщи, родителят изпраща до училище в електронен вариант, че в рамките на до една седмица детето си остава в къщи поради хрема или нещо леко като настинка. Разбра се и че в първите дни не сме пускали по правилния начин електронните бележки и учениците са оставали най-вероятно с неизвинени отсъствия. При нас се връщат родители след 10 дни, защото са им казали, че отсъствията не са извинени. Но пък минал ли е 10 дневен период от време, тази електронна бележка не може да бъде поправена, не може да бъде заменена, не може да бъде написана нова“, разказа д-р Ненчева.



Още по темата

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
zM1D

Лекар 24.10.2023 13:26:13

Защо трябва да се справят лекарите с нещо, което е малоумно?! Всички доводи, дадени по- горе, са от практиката. Смятате, че търгашите- фармацевти ще ги чуят?! Те не носят никаква отговорност! Оправете си софтуера! Да се потърси отговорност от ръководството на БФС.

Гост 24.10.2023 09:14:09

30 000 ВЪРНАТИ е-рецепти за няколко дни! 30 000 СЪДБИ НА БОЛНИ И СТРАДАЩИ ХОРА, поставени в КАПАН, заради малоумната приумица на няколко книжни плъха, хал хабер нямащи си от лекуване на хора! Kомандно административният модел работи, на пълни обороти!!!

Гост 23.10.2023 22:20:20

ХАРТИЕНА РЕЦЕПТА изписана от ЛЕКАР има ВСИЧКИ АТРИБУТИ ПО ЗАКОН!!! ПОДПИС, ПЕЧАТ НА ЛЕКАРЯ, УИН КОД, ДАТА, ИМЕНА НА ПАЦИЕНТА, AДРЕС НА ПАЦИЕНТА, ЕГН!!! КАКВО ОЩЕ ПОВЕЧЕ ИСКАТ ЧИНОВНИЦИТЕ ТУК??? Пръстов отпечатък на ЛЕКАРЯ и ПАЦИЕНТА ЛИ??? МИЗЕРНИЦИ! Ще се гаврят и е..бав,,ат с хората!!! И НЕ, НЕ Е ИЗИСКВАНЕ НА ЕС ТОВА - В ЕВРОПА САМО ЕДНА ДЪРЖАВА ИМА САМО ЕЛЕКТРОННИ РЕЦЕПТИ - ЛЮКСЕМБУРГ!!! Навсякъде другаде има и ХАРТИЕНИ РЕЦЕПТИ, абсолютно ЗАКОННИ И ВАЛИДНИ!!!!

Гост 23.10.2023 16:42:45

Жалко, че лекари предават гилдията си!

Гост 23.10.2023 13:38:31

И защо трябва да се справяме с тъпотиите на аптекарските бакали.

Гост 23.10.2023 12:18:07

лекарят трябва да е изписал рецепта след обстоен преглед , койта да фигурера в системата с времетраене поне 30 минути , платена потребителска такса и данъци при прегладд на неосигурен пациент - там поне в размер на 10 лв .

ghost 23.10.2023 12:07:07

да повторя: пациентите само пречат на здравната система!

1262 23.10.2023 21:46:34

Такива серсеми като теб наистина много пречат.


Всичко за коронавируса
Още новини
Окончателно: Приеха бюджета на НЗОК за 2025 г. (Допълнена)
19.03.2025 20:40:22 Надежда Ненова

Окончателно: Приеха бюджета на НЗОК за 2025 г. (Допълнена)

След близо 6-часови дебати народните представители окончателно приеха Закона за бюджета на НЗОК з ...

Единният отговор на ЕС по достъпа до лекарства трябва да отчита спецификите на държавите
19.03.2025 17:36:42

Единният отговор на ЕС по достъпа до лекарства трябва да отчита спецификите на държавите

Министерският съвет одобри позицията на България и мандата за нейното представяне в неформално за ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...