!
Четвъртък, 09 Май 2024
16
март
 

Изводът от Кръглата маса по повод 25-годишнината на Здравната каса:

НЗОК трябва да се върне към обществения си характер

Събота, 16 Март 2024 | 13:42:15 Надежда Ненова


НЗОК да се върне към обществения си характер и да има по-малко политика в здравеопазването е изводът, около който се обединиха депутатите, експертите и председателите на съсловните организации по време на участието си в кръглата маса по повод 25-годишн

НЗОК да се върне към обществения си характер и да има по-малко политика в здравеопазването е изводът, около който се обединиха депутатите, експертите и председателите на съсловните организации по време на участието си в кръглата маса по повод 25-годишнината от създаването на Здравната каса.  

"Кога реформата в здравеопазването ще бъде приключена не зависи от представителите на законодателната власт, тъй като тя регулира съществуващи отношения без да ги създава. И д-р Семерджиев, и д-р Тодорова казаха, че НЗОК е създадена като обществена институция. Това, което виждаме напоследък обаче е размиването на нейния обществен характер. Дошло е времето за по-малко държава и повече обществено присъствие в Здравната каса. Недопустимо е политиките й да се пишат в МФ. Касата трябва да се саморегулира и да регулира качеството на медицинските услуги, а не да защитава фискални резултати.

НЗОК продължава да е длъжник на пациентите и ние трябва да представим модел за намаляване на доплащанията. Няма да подкрепим обаче „реформата“ за намаляване на броя на РЗОК от 28 на 6, защото това ще бъде в ущърб на българските пациенти.

Проф. Ангелов каза, че според него е недопустимо Надзорният съвет на НЗОК заедно с договорните партньори да договарят трудови възнаграждения вместо качество на медицинските услуги. Всички инициативи, които смятате, че могат да бъдат направени, сме готови да обсъдим с цел ликвидиране на аномалиите в системата, настъпили поради различни причини, допълни той.

Модераторът на кръглата маса доц. Антон Тонев заяви, че се присъединява към изявлението на проф. Ангелов по отношение на необходимостта да се върне доверието в Здравната каса чрез намаляване на доплащането от пациентите и на политическото влияние в Касата.

Зам.-министърът на здравеопазването и председател на Надзорния съвет на НЗОК доц. Михаил Околийски подчерта, че над 400 пъти са се увеличили средствата на НЗОК за последните 25 години, което със сигурност е довело до позитиви за здравето на българите, но те не се усещат. По думите му причините за това са от една страна акцентът върху болничната помощ и лекарствената политика за сметка на доболничната помощ и превенцията на здравето и липсата на работеща информационна система. „Системата не е завършена докрай, защото не е синхронизиран НЗИС с данните от Касата и данните от МЗ. Това трябва да се финализира, за да не се лови риба в мътна вода“, каза той.

По думите му за дигитализацията и контрола е необходимо да се намери начин повече граждани да имат достъп до здравното си досие през различни механизми за достъп.

Депутатът от ПП-ДБ д-р Александър Симидчиев заяви, че трябва ясно да се отбележат правата и задълженията на всички страни в здравеопазването. „Право на политиците е да имат различна гледна точка по различни проблеми, задължението им е да чуват гледната точка на отсрещната страна. Право на държавата е да има устойчива регулаторна рамка на управление, а нейно задължение е да изгради доверие и работеща система. Право на договорните партньори е да имат достойно заплащане на труда си и добра и устойчива работна среда, а задължения са им качеството и безопасността на здравните грижи. Право на НЗОК е приоритизирането на социално значимите състояния, а задължението й е да осигури достъп на пациентите и разходването на публичните средства. Пациентите също имат права и задължения. Те имат право на достъпно и качествено здравеопазване, а задължението им е заплащането на здравноосигурителните вноски. А на всички нас като хора право ни е да имаме дълъг и достоен живот, а задължение – да създаваме максимална стойност, за да може системата да работи“, каза той. Д-р Симидчиев добави, че Здравната каса се занимава единствено с лечение, а МЗ е това, което отговаря за превенцията и профилактиката на здравето.

Доц. Тонев обаче припомни, че около 500 млн. лв. от бюджета на НЗОК тази година е определен за здрави хора под формата на профилактика.

Според председателя на БЛС д-р Иван Маджаров проблемът на НЗОК е в политическите и финансови процеси, приложени в годините. „Не трябва да загърбваме постигнатото, не трябва да предлагаме закриване на НЗОК и връщане на държавния модел на финансиране. Просто трябва да си поправим грешките“, каза той.

„НЗОК е зачената да бъде партньор и тя трябва да остане такъв. Вероятно е по-добре и да се върне към обществения си характер, а не да бъде управлявана политически. Един от основните проблеми на Касата обаче е, че се съсредоточи върху контрол върху документацията, но не и върху реалните процеси. Липсва анализ на данните, а има само констатации. Доплащане ще има винаги, когато има заплащане на извършена дейност. А заплащаме извършена дейност, защото има аналогов контрол. За да няма доплащане, трябва да има дигитален контрол. Трябва да ангажираме пациента с информация. Това нещо става много добре при банковите институции“, каза още д-р Маджаров.

Той беше категоричен, че плащането за дейност трябва да бъде обвързано с качеството.

Председателят на Българския зъболекарски съюз д-р Николай Шарков направи ретроспекция на последните 25 години и посочи, че Унгария е сбъркала в решението си да заличи монопола на здравната си каса. „Само с разум и умни хора се постигат нещата“, каза още той и призова за дофинансиране на денталната помощ с бюджета за следващата година.

Най-обективен и точен би бил предварителният контрол или контролът в реално време, а не последващият, заяви председателят на Българския фармацевтичен съюз маг.-фарм. Димитър Маринов. Той обърна внимание и на достъпа до лекарства, като каза, че НЗОК може да осигури само част от него, тъй като медикаментът трябва да е регистриран в страната, да е наличен в аптеките, да е на достъпна за пациента цена и отпускането му да става от магистър-фармацевт.

В кръглата маса взе участие и бившия здравен министър и дългогодишен председател на Надзорния съвет на НЗОК Кирил Ананиев. Той заяви, че създаването на НЗОК е било процес, пълен с редица предизвикателства. „Създаваше се нещо съвсем различно в сравнение с това, което функционираше до 1999 г. Убеден съм, че предприехме крачки в правилната посока за финансирането на здравеопазването и съм сигурен, че Касата ще бъде основен стълб за подобряване на достъпа и качеството на здравеопазването. Финансирането на здравеопазването трябва да е стабилно и ефективно, да има правилно разпределение и ефективно разходване на средствата, трябва да има и създаване на условия за повишаване на качеството и на достъпа до здравеопазване, устойчивост на здравната инфраструктура в страната, кадрова политика, политика за изграждане на е-здравеопазване, предварителен контрол, който да следи осъществяването и крайния резултат от дейността на медиците, както и удовлетвореността на пациентите“, каза той.

В заключение управителят на Здравната каса Станимир Михайлов подчерта важността да бъдат чути различни становища, които да помогнат в търсенето на пътищата напред. „Ключовата дума е „заедно“ и ако може да има по-малко политика в здравеопазването, това ще ни помогне да намерим заедно верния път, за да можем да решим поне някои от съществуващите проблеми“, добави той. Михайлов пое ангажимент НЗОК да отправи послания към обществото и политиците, за да се чуе и експертното мнение на Здравната каса.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Wg4E


Всичко за коронавируса
Още новини
Ракът е най-честата причина за смърт и при мъжете, и при жените през 2021 г.
08.05.2024 17:22:37

Ракът е най-честата причина за смърт и при мъжете, и при жените през 2021 г.

През 2021 г. ракът е водеща причина за смърт както при мъжете, така и при жените на възраст под 6 ...

ДКЦ
08.05.2024 16:57:37

ДКЦ "Пълмед" предлага PCR тест за диагностика на коклюш

За да отговори на големия пациентски интерес вследствие увеличаването на случаите на коклюш, особ ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...