Българското сдружение на болните от болестта на Бехтерев отбеляза 10 години от създаването си. За тези 10 години един от големите успехи на Сдружението е, че Болестта на Бехтерев вече е станала много по-разпознаваема не само сред пациентите и лекарите, но и сред обществото. „Поради многото кампании, проекти, информационни материали и срещи, които направихме през всичките тези години, както на регионално, така и на национално ниво, хората много по-лесно разпознават диагнозата Бехтерев, както и рисковете, ако човек се забави с посещението при ревматолог“. Това каза председателят на Сдружението Живко Янков в презентацията си по време на семинара по повод годишнината.
Целите на Сдружението са защита на правата и интересите на хората, диагностицирани с Бехтерев, разпространяване на информация, популяризиране на Сдружението, интеграция за преодоляване на дискриминацията, обучение на ревматолози, осигуряване на социални контакти между хората с Бехтерев, осигуряване на 100% държавно финансиране на терапиите, превенция и ранна диагностика, каза Янков.
Сред най-важните цели на Сдружението е осигуряване на 100% държавно финансиране на биоподобните медикаменти, за които и към момента НЗОК плаща 75% от цената им.
В своята презентация, здравният икономист Аркади Шарков заяви, че благодарение на навлизането на биоподобните медикаменти до 2020 г. се очаква в ЕС да се увеличи достъпа до терапии за пациентите средно с 55%. „Спестявания за публичните бюджети само за 8 от страните-членки на ЕС са 35 млрд. евро. Очаквани спестявания за публичните бюджети на страните членки на ЕС - до 2020 г. са 78 млрд. евро“, каза той.
По думите му обаче, за да се случи това и у нас е нужно да се създадат финансови стимули към лекуващите лекари, болници и отделение, така че да започнат да предписват биологичните и биоподобните медикаменти с предимство пред конвенционалната терапия. „Това би допринесло както за по-добрия достъп до терапии на пациентите, така и за намаляване на огромните разходи на НЗОК за лекарства“, категоричен беше Шарков.
Д-р Попов от болница „Люлин“ пък подчерта, че целта на неговото лечебно заведение е да улесни достъпа на хора, диагностицирани с Бехтерев, до рехабилитация. Директорът на СБР Баня, Карловско пък разказа за новите придобивки в лечебното заведение, които ще подобрят качеството на живота на пациентите с 90 и над 90% ТЕЛК.
А какво пречи на производителите на биоподобни да компенсират тези 25%? Има достатъчно такива примери в ПЛС. Може би тогава видния икономист, разборащ от производството на биоподибните лекарствени продукти, няма да има за какво да пише и да се прави, че разбира?!?