!
Вторник, 03 Декември 2024
28
септ
1
 

Всяка година в България:

1500 нови случая на злокачествени заболявания на кръвта

Петък, 28 Септември 2018 | 10:28:41
1

Злокачествените заболявания на кръвта са над 140 типа, а основните групи са основно три - левкемия, лимфом, миелом. Данните сочат, че на всеки 35 секунди в света се диагностицира по един пациент със злокачествено заболяване на кръвта. В България всяка

Злокачествените заболявания на кръвта са над 140 типа, а основните групи са основно три - левкемия, лимфом, миелом. Данните сочат, че на всеки 35 секунди в света се диагностицира по един пациент със злокачествено заболяване на кръвта. В България всяка година се диагностицират около 1500 нови случая. Ракът на кръвта е петото по разпространение онкологично заболяване и е най-често срещаната форма на злокачествено заболяване при децата.  

Това стана ясно на представянето на първия у нас художествен проект, посветен на пациентите с рак на кръвта. Фасади на сгради в София и Пловдив бяха изрисувани от артиста JahOne и екипа на Фондация Visionary с графити, символизиращи надеждата на пациентите с рак на кръвта, че иновациите в лечението на тази група заболявания могат да им дадат нов живот.

Графитите могат да бъдат видени на ул. „Ангел Кънчев“ 27 в София и в двора на Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив (бул. „Васил Априлов“ 15). Те са реализирани като част от кампанията „Животът със злокачествени заболявания на кръвта е възможен!“.

По време на събитието проф. Маргарита Генова, председател на Българското медицинско сдружение по хематология, заяви, че през последните години иновациите в хематологията са изключително големи, резултатът от лечението на злокачествените заболявания на кръвта нараства в пъти, а те вече не са смъртна присъда. „Надявам се с нашия опит и усилия да преобърнем представите на обществото и успехите в тази област трябва да бъдат подкрепяни“, допълни още тя.

Деян Денев, изпълнителен директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM), добави, че както във всички останали области, така и във фармацията, технологиите се развиват бързо. „Ако преди 30 години лекарите са разполагали с един много ограничен инструментариум, за да се справят с онкохематологичните заболявания, сега този инструментариум е богат“, каза още Деян Денев. Той допълни, че новите технологии, които сега навлизат, обучават имунната система на организма сама да се справя с раковите клетки, като вече има разрешение за употреба на такива терапии, които в рамките на следващите години ще са достъпни и за пациентите в Европа.

Повече информация за кампанията може да се намери във Facebook страницата на инициативата „Иновация за живот“, както и чрез специално създадените хаш-тагове #ИновацияЗаЖивот и #животътЕвкръвтами.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
nkxh

Злокачествено 28.09.2018 22:38:26

Най-злокачественото заболяване на кръвта в България е лицето Маргарита Генова. Защо ли не разкаже как синчето й получи рушвет кола за апаратура, с която Тя (Да се свети името й) изследва болните срещу солидни сумички?


Всичко за коронавируса
Още новини
Намалява броят на родните донори на генетичен материал
03.12.2024 17:32:33

Намалява броят на родните донори на генетичен материал

На 2 декември 2024 г. в Медицински университет – Пловдив се проведе Втората национална конф ...

Две медицински ситуации подпомогна военният „Спартан“ за ден
03.12.2024 17:16:24

Две медицински ситуации подпомогна военният „Спартан“ за ден

Две медицински ситуации бяха разрешени със съдействието на военния „Спартан“ във вчер ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...