С 40 на сто да се увеличи субсидията за леглоден в психиатричните структури – това предлагат от Министерството на здравеопазването с промени в Наредба 3, която регламентира субсидирането на лечебни заведения от страна на ведомството за дейности, които са извън обхвата на здравното осигуряване.
Ако предложенията бъдат приети, за проведен леглоден в психиатричните структури с III ниво на компетентност ведомството ще заплаща 92 лв. вместо досегашните 65 лв., или малко над 41% повече от настоящата субсидия. Структурите от II ниво ще получават 82 лв. вместо досегашните 60 лв., или с около 36% повече, а тези от I ниво – 62 лв. вместо досегашните 50 лв., което е ръст от 24 на сто.
Предвижда се тези промени да влязат в сила със задна дата от 1 януари 2025 г.
В рамките на тези средства да се увеличи и коефициентът на тежест при определяне на субсидията за лечение на деца с психични заболявания, предлагат от МЗ.
„Тази стъпка е необходима поради спецификата в психиатричното обслужване на децата, която е свързана най-вече с биологическите особености на подрастващия организъм, включително хранително-калориен режим. При необходимост от психофармакологично или друг вид биологично лечение е задължително отчитането на по-голямата ранимост и реактивност на детския и юношеския организъм и при необходимост - извършване на допълнителни диагностични дейности. При хранителните разстройства с обичайно начало в юношеството се налагат допълнителни изследвания, консултации и наблюдение. Медицинските дейности при диагностиката и лечението на деца с психични разстройства изискват в най-висока степен екипен подход, който включва участието на психолог, социален работник и специалист по здравни грижи, които заедно с лекаря работят в непрекъснато и активно сътрудничество помежду си и с близките на пациента. Извършват се кризисни интервенции и обучение на родителите и децата. Не на последно място са и повишените изисквания към средата, в която се извършва диагностиката, лечението, проследяването и психологическата работа с децата и юношите“, гласят мотивите към предложението.
Всички предложения за промени в Наредбата вижте тук, а мотивите към тях – тук.