!
Вторник, 13 Май 2025
06
ян
 

Психиатричната диагноза е пречка за вкючването в скринингови програми за рак

38% по-малка е вероятността пациент с шизофрения да бъде включен в онкологичен скрининг

Понеделник, 06 Януари 2020 | 16:45:23


Хората, страдащи от психични заболявания много по-рядко се преглеждат за рак, също така изключително рядко биват включвани в скринингови кампании за ранно откриване на злокачествени тумори в сравнение с общата популация. Това е изводът от мащабно изсле

Хората, страдащи от психични заболявания много по-рядко се преглеждат за рак, също така изключително рядко биват включвани в скринингови кампании за ранно откриване на злокачествени тумори в сравнение с общата популация. Това е изводът от мащабно изследване, публикувано в The Lancet Psychiatry, съобщава Агенция Ройтерс. Според специалистите този факт е сериозна предпоставка за много по-висок процент смъртност от рак сред психиатричните пациенти.

Авторите правят ретроспективен преглед на 47 проучвания, обхванали 4,7 милиона души в 10 държави. Обобщените резултати от него сочат, че възрастните с проблеми с психичното здраве  са с 24% по-малка вероятност да бъдат включени в скрининг за рак в сравнение с общата популация. Разликите са най-големи сред жените с шизофрения, при които вероятността да попаднат в група за скрининг за рак на гърдата е приблизително наполовина по-малка в сравнение с вероятността за жените в цялото население.

„Най-важният извод е, че жените страдат от тези различия и това се отнася особено за тези, които страдат от шизофрения“, коментира водещият автор д-р Марко Солми, психиатър и изследовател от Университета в Падуа в Италия. Д-р Солми припомня, че ранният скрининг за откриване на рак е предпоставка за навременно лечение и по-ниска смъртност от злокачествено заболяване. 

Екипът на д-р Солми е анализирал и данните за 501 559 възрастни с психични заболявания в 4,2 милионна обща популация от Америка, Азия, Австралия и Европа. Разгледан е бил скрининговият обхват сред хората с депресия, шизофрения и смесени психични разстройства по отношение на всички видове рак и в частност - рак на гърдата, на шийката на матката и на простатната жлеза. Експертите са доказали, че жените с шизофрения са с 48% по-малко вероятност да бъдат подложени на скрининг за рак на гърдата и с 25% по-малко вероятност да бъдат подложени на скрининг за рак на шийката на матката. Хората с шизофрения - и от двата пола, също като цяло са с около 38% по-малка вероятност от останалата  част от населението да бъдат включени в скрининг за някакъв вид рак. Мъжете с психични заболявания са с 22% по-малка вероятност да бъдат подложени на преглед за рак на простатата. Жените с някакво психично заболяване по принцип са били с 35% по-малка вероятност да бъдат прегледани за рак на гърдата и с 11% по-малка вероятност да бъдат подложени на скрининг за рак на маточната шийка. Скринингът за рак на дебелото черво е единствената категория, която не показва несъответствия, е установило проучването.
Авторите твърдят, че по-добрата координация между специалистите по психично здраве и специалистите по първична здравна грижа би могла да помогне за преодоляване на тези съществени пропуски в скрининга.

От значение би била и промяна в подхода на здравните власти, които би трябвало да инвестират средства в такива смесени екипи, смятат изследователите. Също така е редно, когато се търсят здравно-политически решения на проблема, да се вземат предвид такива фактори като отдалеченост на хората с психично заболяване от градовете с големи медицински структури и ограничен достъп до специализирана помощ по тази причина.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
YE@Z


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Калпачки: Инсултът винаги оставя белег след себе си
13.05.2025 12:10:34

Доц. Калпачки: Инсултът винаги оставя белег след себе си

„Статистиките показват, че сме стигнали дъното преди 20-ина години. Проблемът е, че докато ...

Предлагат Столична община да отпусне 260 000 лв. за денонощен педиатричен кабинет в МБАЛ
13.05.2025 11:19:52

Предлагат Столична община да отпусне 260 000 лв. за денонощен педиатричен кабинет в МБАЛ "Княгиня Клементина"

Столична община ще отпусне 260 000 лв. от бюджета си за разкриването на денонощен педиатричен каб ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...