!
Събота, 14 Септември 2024
23
ян
 

Във вестниците: Лекари в схема с търговци на медицински изделия, е-търга за лекарства, субсидии за болници

Понеделник, 23 Януари 2017 | 15:08:25


„Медици от лекарски консултативни комисии (ЛКК) въртят далавера с търговците на медицински изделия,

„Медици от лекарски консултативни комисии (ЛКК) въртят далавера с търговците на медицински изделия, алармира пред „Монитор“ 53-грдишната софиянката Йорданка Петрунова, попаднала в схемата. Жената получила от доктор в ЛКК указание точно от кой търговец да купи необходимия на съпруга й антидекубитален дюшек“, четем днес в „Монитор“.

„Лекари от комисиите са в схема с търговците на инвалидни колички, слухови апарати и перуки, потвърдиха пред вестника и управители на фирми за медицински изделия. „Въпреки, че е забранено на комисиите да се занимават с търговски въпроси, това не се спазва. Те са свързани с фирми за медицински изделия към които насочват хората“, обясни порочната практика Георги Воев, управител на фирма за медицински изделия.

Според Закона за здравето лекарските комисии определят и издават протокол от какво медицинско средство се нуждае пациентът. Той самият пък преценява откъде да си го набави по списък с лицензираните фирми, които продават нужния продукт. Лекарите обаче прибират от търговците процент от печалбата като им изпращат клиенти и затова убеждават пациентите откъде да пазаруват, твърдят от бранша“, пише вестникът и допълва: „Някои от фирмите пък мамят хората с увреждания, пробутвайки им китайски стоки за произведени в Европейския съюз, за каквито всъщност социалното министерство отпуска помощите. „Хората получават от държавата 486 лв. за инвалидна количка, произведена в ЕС. Търговците обаче им пробутват китайска, чиято реална стойност е 300 лева и тихомълком прибират разликата“, твърди управителят на столична фирма за медицински изделия Димитър Димитров.“

„Капитал Daily“ се спира на решението на КЗК да не спира обществената поръчка за лекарства на МЗ. „Заради обжалването на условията на най-голямата поръчка, пусната от Петър Москов като здравен министър, наследникът му в служебния кабинет ще трябва да реши дали да провежда търга изобщо. Става въпрос за централизираната процедура на стойност 1.3 млрд. лв., която трябва да снабди предимно държавни болници с медикаменти за две години. Две дистрибуторски фирми – „Медекс“ и „Топ хоспитал сървис“, обжалваха условията и поискаха спиране на търга като временна мярка до произнасянето на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). След обжалването министърът в оставка Москов сам спря търга, докато КЗК се произнесе.

До момента тя е отхвърлила искането на „Медекс“ с мотив, че общественият интерес надделява над засегнатите участници от нарушенията в процедурата“, припомня изданието и продължава: „Втората компания още не е получила определение от КЗК. Това на практика означава, че служебният министър на здравеопазването ще трябва да коригира условията на търга и да започне процедурата или пък да реши да изчака решението на антимонополния регулатор.“

В публикацията четем още: „Определението на КЗК за отхвърляне на временната мярка подлежи на обжалване пред Върховния административен съд, но „Медекс“ няма да го обжалва. „Очакваме КЗК да се произнесе по същество и новият министър да отстрани нередностите. Нашето желание е да има електронен търг без проблеми и без дефицити в документацията. Надеждата ни от самото начало е произнасянето по същество да бъде в наша полза“, коментира Емил Данев, съдружник и управител на „Медекс“, една от големите компании за доставки на лекарства на болничния пазар. „Медекс“ обжалва условията на процедурата с мотив, че списъкът с медикаменти лишава част от производителите от присъствие в болниците, като освен това не е съгласна с много от условията на процедурата, административната тежест и кратките срокове за доставки и годност на лекарствата.“

„24 часа“ пише за субсидията на МЗ за отдалечени общински болници. „66 общински болници в труднодостъпни или отдалечени райони са кандидатствали за субсидия от Министерството на здравеопазването. Сред тях са Айтос, Исперих, Нова Загора, Самоков, Тутракан и др. Практиката на тези заведения да се дават допълнителни пари бе прекратена през 2009 г. и възобновена през 2014 г.“, припомня изданието.

„За да получат финансова помощ, болниците трябва да отговарят на няколко условия. Основното е да обслужват пациенти от населени места, намиращи се на 40 км от най-близката многопрофилна болница за активно лечение. Допълнителните критерии са 25% от населението в тези райони да е в пенсионна възраст, а нивото на безработица да минава 10%. Стойностите са средни за страната и ще бъдат променени при необходимост след актуализиране с данните за 2016 г., става ясно от документ, качен на сайта на министерството“, допълва ежедневникът и уточнява: „Размерът на помощта се определя от броя на населението и преминалите през 2015 г. пациенти. Той също може да се коригира при промяна на данните за 2016 г. Според формулата колкото по-малко пациенти обслужва лечебното заведение, толкова по-голям ще е коефициентът, с който се изчислява помощта.“



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
R8rK


Всичко за коронавируса
Още новини
Родителите са в чужбина, детето живее с баба и дядо. Могат ли те да сменят личния му лекар?
14.09.2024 12:16:59

Родителите са в чужбина, детето живее с баба и дядо. Могат ли те да сменят личния му лекар?

Може ли бабата или дядото да сменят личния лекар на внучето си, което живее с тях, докато родител ...

Пет заявки за патент във водещи научни направления на МУ – Пловдив
14.09.2024 11:27:50

Пет заявки за патент във водещи научни направления на МУ – Пловдив

Утвърдени учени и млади изследователи от Медицински университет – Пловдив са с пет заявки з ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...