В Изпълнителната агенция по лекарствата назначавали без конкурс като главни експерти хора без подходящо образование и стаж. Това пише днес „Банкер”, като се позовава на проверка на Сметната палата за съответствие при финансовото управление на Агенцията по лекарствата за периода от 01.01.2014 г. до 31.12.2014 година.
„При одита на случаен принцип били проверени пет от общо тридесет и едно назначения от 2014-та. Оказало се, че за главен експерт в Дирекция "Разрешения за употреба на лекарствени продукти" бил назначен по заместване човек без нужното образование. Четири дни след това новият служител бил преназначен - отново без конкурс и без нужния опит за държавен служител с III ранг, в дирекцията за "Контрол на лекарствените продукти и медицинските изделия". При формирането на заплатата му обаче липсата на опит не била взета предвид и му било определено възнаграждение, каквото получават държавните служители със стаж между четири и седем години”, пише седмичникът.
„Като главен експерт по заместване в дирекция "Административно стопанско обслужване" на здравната агенция пък бил назначен бакалавър по политически науки, завършил в Нов български университет. Същият служител бил преназначен за постоянно като главен експерт няколко месеца по-късно - отново без конкурс”, допълва публикацията.
И още: „В третия проверен случай ситуацията с временното назначаване по заместване и последващото заемане на държавна служба без конкурс се повторило. Длъжността главен експерт в дирекция „Разрешения за употреба на лекарствени продукти” получила не служителка с фармацевтично образование и със стаж, а бакалавър по Международни икономически отношения от УНСС - без опит по специалността.”
„Телеграф” съобщава, че лекарка от медицинския екип, взел кръв на заразения с малария студент, която по-късно бе прелята на възрастен мъж, е подала оставка. „Тя е преживяла много зле скандала. Директорът на Националния център по трансфузионна хематология д-р Николай Андреев, който участва в специалната комисия за разследването на случая в Русе, каза пред "Телеграф", че не всичко е така, както се представя в медиите. От думите му стана ясно, че чуждестранният студент наистина е посочил, че е боледувал от малария, но при събеседването с лекаря не е казал нищо. Къде точно е грешката, ще стане ясно на 10 декември, когато трябва да приключи проверката на специалната комисия”, уточнява публикацията.
Няколко издания пък се спират на оповестената вчера информация за програма срещу ротавирусни заболявания. В „Сега” четем: „Здравната каса ще плаща догодина ваксините на бебетата срещу ротавирусни заболявания. В здравното министерство е приета националната програма за лечение на ротавирусните заболявания, обяви вчера зам.-управителят на НЗОК Иванка Кръстева. Програмата предвижда ваксините да влязат в имунизационния календар.
Ще направим всичко възможно, за да плащаме имунизацията от 2017 г., каза Кръстева. Идеята е новата ваксина да е препоръчителна, както е имунизацията срещу рак на шийката на матката при младите момичета. Тя се плаща от касата, но се прилага само на желаещите.”
Изданието допълва: „Касата трябваше да започне да плаща ротавирусните ваксини още преди 2 години, но все не се намираха пари. Вероятно сега те ще се пренасочат именно от спестените пари от имунизациите срещу рак на шийката на матката. През пролетта от здравното министерство обявиха, че програмата е пред провал. Ваксинираните са едва 6%, а от 2.7 млн. лв., предвидени за имунизации срещу рак на маточната шийка през годината, за първите 5 месеца на 2016 г. бяха усвоени само 130 000 лв.
Освен това за три години здравната каса е спестила 665 хил. лв. от отстъпките, които фирмите са дали за ваксините за рак на маточната шийка, каза още Кръстева.”